TikTok veidotāji iesūdz ASV valdību par iespējamo lietotņu aizliegumu

Pagājušajā nedēļā TikTok iesūdzēja ASV valdību pēc tam, kad prezidents Džo Baidens parakstīja likumu, kas aizliedz lietotni šajā valstī. Uzņēmums ir saņēmis atbalstu no platformas veidotājiem. Veidotāju grupa ir iesniegusi prasību tiesā, iebilstot pret iespējamo populārās video lietotnes aizliegumu. Tiesvedības mērķis ir bloķēt nesen pieņemto likumu, kas aizliedz TikTok pēc gada, ja vien tā Ķīnas mātesuzņēmums ByteDance nepārdos sava biznesa daļu ASV.

ASV TikTok veidotāji iesūdz valdību tiesā par jauno likumu, lai aizliegtu lietotni

ASV likumdevēji un drošības aģentūras jau sen ir nodēvējuši TikTok par valsts drošības apdraudējumu tā Ķīnas izcelsmes dēļ. Tiek apgalvots, ka ByteDance Ķīnas valdībai ir aizmugures durvis, iespējams, atklājot tās lietotāju datus. Tādējādi valsts plāno aizliegt lietotni. Uz video balstītā sociālo mediju platforma jau ir aizliegta valdības ierīcēs lielākajā daļā ASV štatu. Pagājušajā mēnesī Pārstāvju palāta un Senāts pieņēma arī likumprojektu, kas to aizliedz visā valstī.

Prezidents Baidens nekavējoties apstiprināja likumprojektu, pārvēršot to likumā. ByteDance tagad ir gads, lai pārdotu TikTok nodaļu ASV, vai arī draudētu aizliegums. Tomēr, kā jau tika gaidīts, uzņēmums neizdosies bez cīņas un, iespējams, uzvarēs cīņā, lai turpinātu savu darbību valstī. Divas nedēļas pēc likuma pieņemšanas TikTok iesniedza prasību tiesā, apstrīdot ASV valdību un nosaucot likumu par “antikonstitucionālu”.

Astoņi TikTok veidotāji tagad ir sekojuši līdzīgai tiesas prāvai. “Lūgums pārskatīšanai un sūdzība par deklaratīvu un rīkojumu piemērošanu,” ir nosaukta tiesas prāva. “Lūgumrakstu iesniedzēji ir starp 170 miljoniem amerikāņu, kas veido, publicē, skatās, mijiedarbojas un kopīgo videoklipus pakalpojumā TikTok,” sūdzību sāk veidotāji. Dziļi tiesas prāvā viņi atkārto TikTok noskaņojumu, nosaucot likumu par antikonstitucionālu, jo tas pārkāpj viņu pirmā grozījuma tiesības.

Astoņi veidotāji vēlas, lai ASV valdība atsauc likumu un nepiemēro TikTok aizliegumu visā valstī. Viņi saka, ka aizliegums “aizvērs diskrētu saziņas līdzekli, kas ir kļuvis par daļu no Amerikas dzīves”. Radītāji piebilst, ka šāds solis būs “ārkārtējs runas ierobežojums”. Lai gan ByteDance var pārdot platformu un ļaut amerikāņiem turpināt to izmantot kāda cita īpašumā, tā saka, ka šī iespēja nav iespējama.

TikTok atbalsta veidotājus ar juridiskām nodevām

TikTok veidotāji ASV, visticamāk, nebūtu apstrīdējuši gaidāmo aizliegumu, ja uzņēmums nebūtu publiski paziņojis, ka drīzāk saskarsies ar aizliegumu, nevis pārdos lietotni. Iespējams, tā ir labi pārdomāta Ķīnas firmas stratēģija. Kad Montana pagājušajā gadā paziņoja par šīs lietotnes aizliegumu visā valstī, vairāki veidotāji iesūdzēja štatu un uzvarēja. Aizliegums nekad nav stājies spēkā, un TikTok, iespējams, šoreiz cer uz līdzīgu iznākumu.

Šajā nolūkā uzņēmums atbalsta astoņus veidotājus, kas piedalās šajā prāvā, sedzot viņu juridiskās izmaksas. Radītājus pārstāv tas pats advokātu birojs, kas pērn Montānas veidotājus. Atliek noskaidrot, vai TikTok var izvairīties no aizlieguma ASV. Nākamā gada laikā šī varētu būt spraiga juridiska cīņa.