NASA: nav pierādījumu par narkotiku lietošanu SpaceX pēc Wall Street Journal ziņojuma par Elonu Musku

“Aģentūrai nav pierādījumu par neatbilstību…”

Rakstā tika norādīts uz iespējamām nepilnībām un neatbilstībām SpaceX narkotiku testēšanas programmā, īpaši darbiniekiem, kuri ieņem kritiskus amatus. Anonīmu darbinieku konti liecināja par korporatīvo kultūru, kas var dot priekšroku ātrumam, nevis stingrai drošības protokolu ievērošanai. Bažas ietvēra ne tikai narkotiku testēšanu, bet arī šaubas par vispārējo drošības pārvaldības sistēmu un incidentu ziņošanas praksi SpaceX.

“Aģentūras rīcībā nav pierādījumu par SpaceX neievērošanu attiecībā uz to, kā uzņēmums risina noteikumus par darbaspēku bez narkotikām un alkoholu,” ceturtdien teikts Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas paziņojumā. “Mēs sagaidām, ka mūsu tirdzniecības partneri ievēros visas darba drošības prasības, veicot šīs misijas un pakalpojumus, ko tie sniedz amerikāņu tautai,” ziņo Bloomberg.

Atbildot uz WSJ ziņojumu, NASA arī izdeva paziņojumu, precizējot tās līgumattiecības attiecībā uz narkotiku testēšanu. NASA apstiprināja obligātās izlases veida narkotiku testēšanas ieviešanu SpaceX darbiniekiem amatos, kas saskaņā ar NASA līgumiem ir noteikti kā drošības ziņā jutīgi. Kosmosa aģentūra paļaujas uz SpaceX iekšējo programmu narkotiku testu veikšanai un ziņošanai par tām, un NASA darbojas kā uzraudzības iestāde. Paziņojumā uzsvērta NASA apņemšanās ievērot augstākos drošības standartus visām savām misijām un darbuzņēmējiem.

Wall Street Journal ziņojums un NASA atbilde izraisīja pastāvīgas diskusijas par SpaceX drošības kultūru un tās narkotiku testēšanas programmas efektivitāti. Ieinteresētās personas tagad aicina nodrošināt lielāku pārredzamību un, iespējams, stingrāku narkotiku testēšanas politiku. Iespējamās sekas ir pastiprināta regulatīvā kontrole, kaitējums reputācijai un ietekme uz turpmākajiem līgumiem un misijām.

Bažas par Muska narkotiku lietošanu radās pēc Wall Street Journal raksta pagājušajā sestdienā, kas lielā mērā balstījās uz anonīmiem avotiem, kas aprakstīti kā “cilvēki, kas ir bijuši liecinieki viņa narkotiku lietošanai, un citi, kas par to zinājuši”. Tālāk ir sniegtas divas īpaši nosodošas rindkopas no ziņojuma:

Pasaulē bagātākais cilvēks ir lietojis LSD, kokaīnu, ekstazī un psihodēliskās sēnes, bieži vien privātās ballītēs visā pasaulē, kur dalībnieki paraksta līgumus par neizpaušanu vai atsakās no tālruņiem, lai iekļūtu, liecina cilvēki, kuri ir bijuši liecinieki viņa narkotiku lietošanai, un citi, kas zina par to.

2018. gadā… viņš paņēma vairākas skābes tabletes ballītē, kuru rīkoja Losandželosā. Nākamajā gadā viņš ballējās uz burvju sēnēm pasākumā Meksikā. 2021. gadā viņš kopā ar savu brāli Kimbalu Masku Maiami mājas ballītē Art Basel laikā izklaidēja ketamīnu. Viņš ir lietojis nelegālās narkotikas kopā ar pašreizējo SpaceX un bijušo Tesla valdes locekli Stīvu Jurvetsonu.

Paredzams, ka turpmāk SpaceX pievērsīsies apgalvojumiem un izklāstīs visus korektīvos pasākumus. Var būt neatkarīgi novērtējumi vai auditi par SpaceX narkotiku testēšanas programmu un drošības kultūru. Turklāt NASA varētu pārskatīt savas pārraudzības un uzraudzības procedūras SpaceX līgumiem, kas ietver drošības ziņā jutīgas pozīcijas.

Noslēgumā jāsaka, ka, lai gan viss Wall Street Journal ziņojumā pausto bažu apjoms joprojām tiek izmeklēts, SpaceX tiek atkārtoti pārbaudīts attiecībā uz zāļu testēšanas praksi un vispārējo drošības kultūru. Efektīva šo problēmu risināšana pārredzamā veidā tiek uzskatīta par ļoti svarīgu uzņēmumam, lai saglabātu savu reputāciju un turpmāko trajektoriju.