ES apgalvo, ka Facebook, Instagram ir jādara daudz vairāk, lai ierobežotu vēlēšanu dezinformāciju

Eiropas Savienība (ES) paziņojusi, ka Facebook un Instagram nedara pietiekami daudz, lai ierobežotu dezinformāciju, īpaši saistībā ar vēlēšanām. ES ir sākusi vēl vienu izmeklēšanu par šo sociālo mediju platformu darbību, apgalvojot, ka tai ir aizdomas, ka tās varētu pārkāpt reģionālā satura noteikumus.

ES vaino Facebook un Instagram par sliktu dezinformācijas apkarošanu

ES šogad gatavojas lielas vēlēšanas. Eiropas Parlamenta vēlēšanas notiek no 2024.gada 6.jūnija līdz 9.jūnijam.

Tāpat kā katra valsts, pat ES ir nobažījusies par dezinformācijas kampaņām, kuru mērķis ir īpaši izjaukt godīgas vēlēšanas. Tāpēc Eiropas Komisija ir apgalvojusi, ka Facebook un Instagram neveic savu ieguldījumu, lai ierobežotu dezinformācijas izplatīšanos savās platformās.

Runājot par pieaugošajiem dezinformācijas draudiem sociālajās platformās, ES digitālā satura vadītāja Margrēte Vestagere sacīja:

“Mums ir aizdomas, ka Meta moderācija ir nepietiekama, trūkst reklāmu caurskatāmības un satura moderēšanas procedūru. Tāpēc šodien mēs esam uzsākuši procesu pret Meta, lai novērtētu viņu atbilstību Digitālo pakalpojumu likumam.

Eiropas Komisija ir sākusi izmeklēšanu saistībā ar Facebook un Instagram. Būtībā ES ir nobažījusies, ka Meta nedara pietiekami daudz, lai cīnītos pret maldinošu reklāmu un dezinformāciju.

ES savu izmeklēšanu pamato ar Digitālo pakalpojumu likumu (DSA). DSA piešķir ES tālejošas pilnvaras un jurisprudenci pār Big Tech. Tas var likt tiešsaistes tehnoloģiju gigantiem īstenot stingrāku pieeju nelegāla satura apkarošanai.

Vai ES izceļ Metu un tās īpašības?

Vairākas sociālo mediju platformas darbojas visā pasaulē, tostarp ES. Tādas platformas kā TikTok, Mastodon, X (agrāk Twitter) un pat tūlītējās ziņojumapmaiņas lietotnes ir efektīvi rīki propagandas izplatīšanai un dezinformācijas kampaņu vadīšanai.

Var justies tā, it kā Eiropas Komisija tiecas pēc Meta un tā rekvizītiem, piemēram, Facebook un Instagram. Tomēr tā nav taisnība.

ES apgalvo, ka Meta pilnībā neievēro DSA saistības. Jau ziņots, ka Komisija ir apsūdzējusi Meta par nespēju risināt maldinošu reklāmu izplatīšanu, dezinformācijas kampaņas un koordinētu neautentisku uzvedību ES.

Kā jau gaidīts, Meta ir stingri aizstāvējusi savu risku mazināšanas procesu. Runājot par izmeklēšanu, Meta pārstāvis sacīja,

“Mums ir labi izveidots process risku identificēšanai un mazināšanai mūsu platformās. Mēs ceram turpināt sadarbību ar Eiropas Komisiju un sniegt tai sīkāku informāciju par šo darbu.

Eiropas Komisija ir nožēlojusi, ka “trūkst efektīva trešās puses reāllaika pilsoniskā diskursa un vēlēšanu uzraudzības instrumenta”. Tiem vajadzēja būt ne tikai klāt un gataviem, bet arī darboties pirms gaidāmā.

Ja ar to nepietiek, Meta nesen atcēla dezinformācijas izsekošanas funkciju CrowdTangle. Uzņēmums vēl nav paziņojis par atbilstošu nomaiņu. ES tagad ir devusi Meta tikai piecas dienas, lai informētu Eiropas Komisiju par korektīvajiem pasākumiem, ko uzņēmums ir veicis, lai novērstu savas bažas.