Zemes litija ieguve, šķiet, pārveidos Bolīvijas Salar de Ujuni sāls līdzenumu Fotogrāfs Matjazs Krivics kopš 2016. gada ir kartējis litija ieguves ietekmi uz vietējiem iedzīvotājiem pasaulē lielākajā sāls līdzenumā Bolīvijā. RegularsFree

ŠĪ baismīgi skaistā vieta ir Salar de Uyuni, pasaulē lielākais sāls līdzenums. Tas atrodas Bolīvijas Andu kalnu virsotnē un aizņem vairāk nekā 10 000 kvadrātkilometru. Bet zem tās satriecošās virsmas briest nepatikšanas. Pieprasījums pēc elektriskajiem transportlīdzekļiem un tiem nepieciešamajiem litija akumulatoriem strauji attīstās, un Bolīvija vēlas izmantot savus litija resursus. Valsts valstij piederošais kalnrūpniecības uzņēmums atvēra savu pirmo rūpnieciskā mēroga litija rūpnīcu (attēlā zemāk), netālu no Ujuni 2023. gada decembrī.

Strādnieks tur Bolīvijas karogu jaunās valstij piederošās Yacimientos de Litio Bolivianos (YLB) litija karbonāta ražotnes inaugurācijas laikā Ujuni sāls līdzenumos netālu no Ujuni, Potosi departamentā, Bolīvijā piektdien, 2023. gada 15. decembrī. Bolīvija pārgriež lenti savai pirmajai rūpnieciskā mēroga litija rūpnīcai, kas, pēc tās cerībām, būs akumulatoru metāla eksporta uzplaukums, kas varētu atgriezt to no ekonomiskās krīzes sliekšņa.  Fotogrāfs: Marcelo Perez del Carpio/Bloomberg, izmantojot Getty Images

Fotogrāfs Matjažs Krivics apgabalu apmeklē kopš 2016. gada, kartējot litija ieguves sekas. Viņa dzīvokļa fotogrāfija (parādīta augstāk, galvenajā attēlā) tika uzņemta ar dronu 2017. gadā, un tajā redzami vietējie sālsrači, kas savā kravas automašīnā iekrauj sāli. Krivic saka, ka litija ražotņu iztvaikošanas dīķi lielā mērā izmantos reģiona deficīto saldūdens daudzumu, un lamu gani un kvinojas audzētāji ir noraizējušies.

Pirms desmit gadiem bolīvieši runāja par to, ka viņu valsts kļūst par litija Saūda Arābiju, saka Krivics. “Tas ir prasījis ilgu laiku, bet tagad viņi ir atvēruši savu pirmo rūpnieciskā mēroga litija rūpnīcu, un vietējiem iedzīvotājiem patiešām sāksies problēmas ar ūdens trūkumu.”