Windows 10 saulriets: 240 miljoni datoru varētu tikt novirzīti uz poligonu, radot e-atkritumu kalnu

Pulkstenis tikšķ, Windows 10 lietotāji. 2025. gada 14. oktobris tuvojas digitālajai pasaules pastarītei — diena, kad Microsoft noņem jūsu uzticamo operētājsistēmu. Bet kas notiek ar 240 miljoniem datoru, kas pašlaik uz to paļaujas? Vai viņi dodas uz kapsētu kā novecojušas relikvijas poligonos, vai arī tās pārvērtīsies plastmasas čaulās un toksiskos gabaliņos, kas izkaisīti pa visu planētu kā 21. gadsimta nekropole?

Saskaņā ar Canalys Research datiem, Microsoft lēmums pārtraukt atbalstu operētājsistēmai Windows 10 var novest pie aptuveni 240 miljonu personālo datoru iznīcināšanas, potenciāli pievienojot mūsu videi milzīgus 480 miljonus kilogramu elektronisko atkritumu, kas atbilst 320 000 automašīnu, ziņo Reuters.

Lai gan daži datori kādu laiku pēc atbalsta var tikt ieslēgti, Canalys brīdina, ka pieprasījums pēc ierīcēm, kurām trūkst drošības atjauninājumu, var samazināties. Bet tās nav visas sliktas ziņas. Microsoft plāno nodrošināt drošības atjauninājumus Windows 10 ierīcēm līdz 2028. gada oktobrim, lai gan precīzas izmaksas joprojām netiek atklātas.

Tomēr Canalys norāda, ka, ja paplašinātā Windows 10 atbalsta cenu noteikšanas tendences atbilst pagātnes modeļiem, pāreja uz jaunākiem personālajiem datoriem varētu būt kabatām draudzīgāka iespēja, kā rezultātā vairāk vecāku datoru nonāktu lūžņu kaudzē.

Windows 10 atbalsts beigsies 2025. gadā

Windows 10 atbalsts beigsies 2025. gadā

Paredzams, ka Microsoft atvadīsies no Windows 10 atbalsta līdz 2025. gada oktobrim, solot par nākamās paaudzes operētājsistēmu, kas mūsu datoros ienesīs augsto tehnoloģiju AI un, iespējams, sniegs impulsu gausajam datoru tirgum.

Tikmēr Microsoft apzinās ar Windows 11 nesaderīgo ierīču atteikšanos no ietekmes uz vidi. Runājot par gaišāko pusi, šo datoru cietie diski nav tikai atkritumi — tie ir zelta raktuves materiāliem, kas var darbināt elektrisko transportlīdzekļu motorus un pat veicināt atjaunojamās enerģijas ražošanu.

Pēc Noveon Magnetics komercdirektora Pētera Afiunija teiktā, nolietotu datoru pārveidošana magnētos varētu nodrošināt tādu ilgtspējīgu tehnoloģiju kā elektriskos transportlīdzekļus un vēja turbīnas, tādējādi apmierinot pieaugošo globālo pieprasījumu pēc elektroenerģijas.

“Izmantojot nolietotos datorus par magnētiem, kas darbina ilgtspējīgas tehnoloģijas, piemēram, elektriskos transportlīdzekļus un vēja turbīnas, palīdzēs apmierināt pieaugošo globālo pieprasījumu pēc elektroenerģijas,” sacīja Afiuny.

Afiuny arī norāda, ka cietie diski bieži tiek mētāti, pirms tie ir nokārtoti, tādējādi radot pārmērīgu retzemju magnētisko materiālu atkritumu daudzumu.

Un neuztraucieties par vecajām baterijām. No labās puses Redwood Materials min, ka akumulatoru pārstrāde var gandrīz bezgalīgi atgūt tādus metālus kā litijs, kobalts, niķelis un varš. Galu galā, iespējams, mūsu tehnoloģiju pēcnāves dzīvei ir sudraba odere.