UPS atlaidīs 12 000 darbinieku, jo efektivitātes uzlabošanai tā pievērsīsies AI

Sūtījumu piegādes gigants UPS otrdien paziņoja, ka plāno likvidēt 12 000 darbinieku, kas veido aptuveni 2,5% no tā globālā darbaspēka. Uzņēmums norādīja, ka atlaišana ir saistīta ar ekonomiskiem izaicinājumiem un darba strīdiem, kas atdzina dažus klientus. UPS paziņoja, ka paredzams, ka darbinieku samazināšana šogad uzņēmumam ietaupīs 1 miljardu dolāru.

Uzņēmums arī norādīja, ka lielākā daļa šo darba vietu zaudēšanas galvenokārt skars 85 000 vadošo darbinieku un dažus darbuzņēmējus, un UPS vadītāji apstiprināja, ka šīs vietas netiks aizpildītas pat tad, kad bizness atveseļosies.

Paziņojumā UPS izpilddirektors Kerols Tomē 2023. gadu raksturoja kā “sarežģītu un vilšanos pilnu gadu” un uzsvēra, ka uzņēmums koncentrējas uz investīcijām mākslīgajā intelektā (AI), lai uzlabotu efektivitāti. Turklāt viņa uzsvēra darbinieku atgriešanos biroja darbā piecas dienas nedēļā.

UPS, kas bieži tiek uzskatīts par ekonomiskās aktivitātes barometru, pagājušajā gadā saskārās ar pārdošanas apjoma un peļņas samazināšanos, samazinoties paku apjomam. Uzņēmums šo lejupslīdi skaidroja ar ekonomikas maigumu Eiropā un daļā Āzijas, kā arī ar traucējumiem ASV, ko izraisīja darbaspēka spriedze, kas lika dažiem klientiem pāriet pie konkurentiem.

Lai gan UPS kopš tā laika ir atguvis aptuveni 60% no zaudētajiem darījumiem, šogad tā sagaida tikai nelielu izaugsmi, dienas apjomiem ASV saglabājoties nemainīgam jeb pieaugot par 2%, bet starptautiski saglabājoties nemainīgam vai pieaugot par 3%.

Neskatoties uz šo perspektīvu, UPS prognoze atpalika no analītiķu prognozēm, izraisot tās akciju kritumu par vairāk nekā 7%. Turklāt uzņēmums brīdināja, ka izdevumi, kas saistīti ar tā jauno līgumu ar Teamsters Union, turpinās ietekmēt tā finanses nākamajos sešos mēnešos. Saskaņā ar šo vienošanos pilnas slodzes autovadītāji saņems atalgojumu un pabalstu paketi vidēji aptuveni 170 000 USD gadā līdz līguma beigām 2028. gadā.

Papildus darba vietu samazināšanai UPS apsver iespēju pārdot arī 2015. gadā iegādāto kravas automašīnu starpniecības uzņēmumu Coyote, kas saskaņo kravas automašīnu vadītājus ar klientiem. Tomē pauda optimismu par nākotnes produktivitātes uzlabojumiem, atsaucoties uz progresu ģeneratīvā AI un tā potenciālajiem lietojumiem uzņēmumā.

Neraugoties uz UPS spēju apstrādāt līdz pat 50 miljoniem paku savās noslogotākajās dienās ASV un piegādāt vairāk nekā 30 miljonus paku visā pasaulē, joprojām pastāv bažas par traucējumiem, ko izraisījuši konflikti Sarkanajā jūrā un sausums Panamas kanālā, kas ir kavējuši normālus kuģniecības maršrutus.

Ziņas par darba vietu samazināšanu ir izraisījušas bažas un bažas par to, kā tas ietekmēs darbiniekus un vai automatizācija varētu aizstāt cilvēku darbu loģistikas jomā. Neskatoties uz šīm bažām, UPS apgalvo, ka šie pielāgojumi ir ļoti svarīgi, lai nodrošinātu uzņēmuma konkurētspēju strauji mainīgajā tirgū.

Pēdējos gados UPS ir ieguldījis miljardiem dolāru automatizācijas tehnoloģijās, piemēram, pašbraucošos piegādes transportlīdzekļos un robotizētās šķirošanas sistēmās. Ir vērts atzīmēt, ka UPS nav vienīgais šajā pārejā uz AI un automatizāciju; konkurenti, piemēram, FedEx un Amazon, arī daudz iegulda līdzīgās iniciatīvās.

Šī mēneša sākumā Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) brīdināja, ka mākslīgais intelekts ir gatavs pārveidot lielāko daļu darba attīstītajās ekonomikās, jo gaidāma darba maiņa. Paziņojumā SVF rīkotājdirektore Kristalīna Georgijeva brīdināja, ka AI ietekmēs 60 procentus darbavietu attīstītajās ekonomikās. Saskaņā ar SVF ziņojumu gandrīz 40 procenti pasaules nodarbinātības ir pakļauti mākslīgā intelekta ietekmei.

SVF ziņojumā arī konstatēts, ka pusei no AI skartajām darbavietām var būt negatīvas sekas, savukārt pārējā daļa var uzlabot produktivitāti mākslīgā intelekta attīstības dēļ.