Tehnoloģija Uzsildīti litija akumulatori varētu padarīt elektriskos transportlīdzekļus lētākus

Litija akumulatori, kas darbojas augstākā temperatūrā, varētu būt lētāki un drošāki nekā citi elektromobiļu metāla akumulatori.

Lielākajā daļā mūsdienu elektrisko automašīnu tiek izmantoti niķeļa un kobalta akumulatori. Tomēr šīm niķeļa baterijām ir iespēja pārkarst, kas var radīt drošības risku. Turklāt tie ir dārgi, savukārt tajos esošo kobaltu ir grūti iegūt ilgtspējīgā veidā un tas ir toksisks.

Labāks risinājums varētu būt lētāka un drošāka alternatīva, ko sauc par litija dzelzs fosfāta (LFP) akumulatoriem. LFP akumulatori parasti darbojas slikti, salīdzinot ar niķeļa bāzes akumulatoriem, taču Chao-Yang Wang un viņa kolēģi Pensilvānijas štata universitātē ir parādījuši, ka to veiktspēja uzlabojas, ja tās vispirms uzsilda.

Komanda uzsildīja LFP akumulatorus līdz 60°C un uzturēja šo temperatūru. Pēc tam baterijas darbojās labāk nekā divi izplatīti niķeļa bateriju veidi, kas darbojas normālā, vēsākā darba temperatūrā. LFP akumulatori labi darbojās 60 °C temperatūrā, jo izlādējoties, tie radīja daudz mazāk papildu siltuma.

Lasīt vairāk: Elektromobiļu visu laiku labākais gads ir zaļā transporta lūzuma punkts

Elektrisko transportlīdzekļu ražotāji dod priekšroku niķeļa akumulatoriem, nevis LFP, jo niķeļa akumulatoriem ir lielāks enerģijas blīvums, kas nozīmē, ka tie var pārvadāt transportlīdzekli tālāk, kad tie ir uzlādēti.

Taču Vangs un viņa komanda ir parādījuši, ka, ja uzsildīti LFP akumulatori tiek uzlādēti bieži, bet tikai daļēji (ko var paveikt tikai 10 minūtēs), automašīnām ar litija akumulatoriem vajadzētu būt iespējai nobraukt lielus attālumus ar salīdzinoši nelielām neērtībām. Šāda uzlādes pieeja var būt drošāka nekā reta, bet pilnīga niķeļa akumulatora uzlāde, jo, ilgstoši uzlādējot tos, tie var sasilt līdz temperatūrai, kas var izraisīt ugunsgrēku.

Lai gan LFP akumulatoru sildīšanai būs nepieciešama enerģija, to darbināšana augstākā temperatūrā sniedz veiktspējas priekšrocības, kurām vajadzētu atsvērt visas papildu izmaksas, norāda pētnieki. Turklāt, tā kā LFP akumulatori var droši darboties augstākā temperatūrā, līdzās niķeļa akumulatoru dzesēšanas tehnoloģijai ir mazāka nepieciešamība. Tas arī samazina enerģijas vajadzības un palīdzēs samazināt ekspluatācijas izmaksas.

“Litija baterijas turpinās samazināt izmaksas un uzlabot ātru uzlādi un drošību,” saka Vans. Viņa komanda tagad sadarbojas ar akumulatoru un automašīnu ražotājiem, lai izmantotu šos LFP akumulatorus elektriskajos transportlīdzekļos.