TechnologyJenson Button: “Extreme E ir lieliskas sacīkstes bez iekšdedzes dzinējiem” NewsFree


2021. gadā aizsāktā bezceļu sacīkšu seriāla Extreme E mērķis ir pierādīt, ka iekšdedzes dzinēji autosportā vairs nav nepieciešami. Tas ir arī reāls eksperiments, lai padarītu sacīkstes ilgtspējīgākas.

Lai samazinātu katra pasākuma oglekļa pēdas nospiedumu, komandu pilnībā elektriskie Spark Odyssey 21 sporta transportlīdzekļi tiek uzlādēti ar saules enerģiju, kas tiek uzkrāta ūdeņraža kurināmā elementos. Skatītāji klātienē ir aizliegti, lai samazinātu sporta veida oglekļa pēdas nospiedumu, un automašīnas un aprīkojums starp sacīkstēm pārvietojas uz īpaši pārveidota kuģa, lai samazinātu lidojumus un citus ceļošanas veidus. Mazākā mērogā ikviens apmeklētājs, tostarp plašsaziņas līdzekļi, tiek lūgts ņemt līdzi savas bļodas, galda piederumus un krūzes atkritumu izvešanai.

Jaunais Zinātnieks devās uz Bovington Camp – Lielbritānijas armijas bāzi Dorsetā, Apvienotajā Karalistē – uz sezonas pēdējām sacīkstēm un runāja ar Džensonu Batonu, Pirmās formulas pasaules čempionu un JBXE Extreme E komandas īpašnieku, par to, ko sacīkšu seriāls cenšas sasniegt. .

Deivids Stoks: Kas ir Extreme E un ar ko tas atšķiras no citiem motoru sporta veidiem?

Džensons Batons: Extreme E ļoti atšķiras no vairuma motoru sporta veidu, jo tas nav iekšdedzes dzinējs, bet gan elektriskā jauda ar akumulatoriem. Lieliskā elektromotora priekšrocība ir tā, ka tajā ir tikai viena kustīga daļa, tāpēc uzticamība ir ļoti laba. Elektriskā transportlīdzekļa (EV) jauda ir tūlītēja. Nospiežot droseles, jums ir tūlītējs griezes moments. Tā nav tikai braukšana pa automaģistrāli vai trasi. Mēs braucam pa bezceļu. Tas ir ļoti agresīvs reljefs, un tas patiešām nospiež tehnoloģiju līdz tās robežām.

Un arī tas acīmredzami ir daudz zaļāks nekā iekšdedzes dzinējs. Izmantojot Extreme E, mums ir arī ūdeņraža ģenerators, kas uzlādē automašīnas. (Mēs cenšamies) virzīt robežas un virzīt tehnoloģiju, un, cerams, tas ir kaut kas, ko mēs redzēsim plašāk izmantot nākotnē.

Kāpēc jūs pievienojāties Extreme E?

Mums noteikti būs ilgtspējīga jauda nākotnē, kad runa ir par automobiļiem. Daudzi ražotāji tagad strādā ar EV. Tātad, lai mēs varētu pārkāpt robežas, tas bija patiešām aizraujoši. Es joprojām vēlos, lai šī automašīna justos kā jautra braukšana. Mēs nevaram skriet ar automašīnām, kas ir četras reizes smagākas par iekšdedzes dzinējiem. Runa ir par to, lai (automašīna) būtu viegla, bet arī pietiekama akumulatora jauda vajadzīgajam attālumam. Esmu pārliecināts, ka nākotnē mēs pāriesim uz cietvielu akumulatoriem (un citām) jaunām tehnoloģijām, taču tas ir lielisks sākumpunkts.

“Extreme E ceļo uz galamērķiem, kurus ir masveidā skārušas klimata pārmaiņas, lai palielinātu izpratni par šīm teritorijām”

Kas jūs visvairāk sajūsmināja par Extreme E?

Pašas automašīnas ir ļoti aizraujošas ar 500 zirgspēkiem, apvidus transportlīdzekļiem, ar lielu piekares gājienu. Bet mēs arī ceļojam uz vietām visā pasaulē, kur es nekad agrāk nebūtu devies. Es devos uz Grenlandi un Senegālu. (Viens no) Extreme E mērķiem ir ceļot uz galamērķiem, kurus ir masveidā skārušas klimata pārmaiņas, un informēt par šīm teritorijām.

Mums ir arī mantotā programma (sadarbība ar vides grupām, lai atbalstītu vietējos ilgtspējības projektus). Mēs redzējām, ka ledus Grenlandē bija brūns, netīrs, un tas bija no meža ugunsgrēkiem Ziemeļamerikā. Kvēpi sēž uz ledus, kad spīd saule un tos izkausē. Varēja redzēt masīvās upes, kas radās pēc šīs kušanas. Tas ir patiešām skumji redzēt. Mēs centāmies savākt pēc iespējas vairāk informācijas, lai zinātnieki varētu to izpētīt, mēģināt palīdzēt un saprast, ko mēs varam darīt, lai palīdzētu.

Ketija Muningsa (GBR), Andretti United Extreme E, Christine 'GZ' Giampaoli Zonca (ESP), Hispano Suiza Xite Energy Team un Džensons Batons (GBR), JBXE Extreme-E komanda uz Rasela ledāja

Kāpēc nav klātienes skatītāju?

Jā, uz vietas nav atļauts neviens skatītājs. Vienīgais veids, kā skatīties, ir televizorā, kas atkal ir laba lieta, jo viņi cenšas saglabāt pēc iespējas mazāku (oglekļa) pēdu.

Vai tāda veida tehnoloģija, ko esam redzējuši Extreme E un Formula E, trasēs balstītā sacīkšu seriālā elektriskajiem transportlīdzekļiem, kādreiz nonāks Formulā 1?

Tas ir sarežģīts ar Formulu 1, jūs zināt, tas ir bijis uz iekšdedzes dzinēju balstīts uz visiem laikiem. Ja tas mainīsies, paies ilgs laiks. Viņi patiešām uzspiež biodegvielu F1, kas ir lieliski. Kas zina, kur mēs nonāksim pēc 10, 15 gadiem? Katrs mēģina dažādas lietas. Mums šeit ir EV, bet Formulā 1 – biodegviela. Vienīgais veids, kā mēs atradīsim labu virzienu, ir dažādu enerģijas avotu konkurence.

Ko pārējais motosports var mācīties no Extreme E?

Mēs parādām, ka jums var būt lieliskas sacīkstes bez iekšdedzes dzinēja. Cerams, ka nākotnē mēs izstrādāsim tehnoloģiju sacīkšu trasē un ārpus tās. Runājot par cilvēkiem mājās, mēs parādām, ko viņi var darīt, lai palīdzētu videi un palīdzētu mūsu bērniem nākotnē. Tā var būt mazākā lieta, piemēram, atkritumu atdalīšana no otrreizējās pārstrādes vai pat plastmasas ūdens pudeļu neiegādāšanās, lai jums tās vispirms nebūtu jāpārstrādā. Jūs varētu domāt, ka tā ir niecīga, niecīga lieta, un kā tas kaut ko mainīs. Bet, ja 10 procenti iedzīvotāju maina savu uzvedību, tas ir milzīgas pārmaiņas pasaulē.