SVF brīdina, ka mākslīgais intelekts ietekmēs 60% darbavietu attīstītajās ekonomikās

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) brīdināja, ka mākslīgais intelekts ir gatavs pārveidot lielāko daļu darba attīstītajās ekonomikās, jo gaidāma darba maiņa. Pirmdienas paziņojumā SVF rīkotājdirektore Kristalīna Georgijeva Pasaules ekonomikas forumā Davosā, Šveicē, sacīja, ka mākslīgais intelekts ietekmēs 60 procentus darbavietu attīstītajās ekonomikās, ziņo AFP.

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) ir izplatījis brīdinājumu, ka mākslīgais intelekts (AI) atrodas uz robežas, lai pārveidotu ievērojamu darba daļu attīstītajās ekonomikās, izraisot iespējamās darba pārmaiņas. Pirmdien Pasaules ekonomikas forumā Davosā, Šveicē, sniegtajā paziņojumā SVF rīkotājdirektore Kristalīna Georgijeva pauda, ​​ka sagaidāms, ka mākslīgais intelekts ietekmēs aptuveni 60 procentus darbavietu attīstītajās ekonomikās, kā ziņo AFP.

Georgieva uzsvēra svētdien publicētā SVF ziņojuma secinājumus, norādot: “Paredzams, ka attīstītās ekonomikas, tostarp daži jaunie tirgi, ietekmēs 60 procentus to darbavietu.”

Viņa arī piebilda, ka saskaņā ar SVF ziņojumu šis skaitlis samazinās līdz 40 procentiem jaunattīstības tirgos un 26 procentiem valstīs ar zemiem ienākumiem. Kopējais ziņojums liecina, ka gandrīz 40 procenti no nodarbinātības pasaulē ir pakļauti AI ietekmei.

“Un tad tas samazinās līdz 40 procentiem jaunattīstības tirgos un 26 procentiem valstīs ar zemiem ienākumiem,” viņa piebilda.

SVF ziņojumā ir norādīts, ka pusei no AI skartajām darbavietām var būt negatīvas sekas, savukārt pārējā daļa var uzlabot produktivitāti mākslīgā intelekta attīstības dēļ.

Georgieva intervijā aģentūrai AFP uzsvēra mākslīgā intelekta ietekmes uz darbavietām divējādo raksturu, norādot: “Jūsu darbs var pilnībā izzust – tas nav labvēlīgs rezultāts – vai mākslīgais intelekts var uzlabot jūsu darbu, kā rezultātā palielināsies produktivitāte un, iespējams, augstāks ienākumu līmenis. ”

Lai gan ir sagaidāms, ka mākslīgā intelekta sākotnējā ietekme jaunattīstības tirgos un jaunattīstības valstīs būs mazāka, saskaņā ar SVF domām, šīs tehnoloģijas priekšrocības arī mazāk sasniegs šos reģionus. Ziņojumā norādīts, ka tas varētu palielināt digitālo plaisu un ienākumu atšķirības starp valstīm, jo ​​gados vecāki darbinieki ir jutīgāki pret mākslīgā intelekta radītajām izmaiņām, ziņo AFP.

Georgieva uzskata, ka politikas pasākumiem ir svarīga loma šo problēmu risināšanā, norādot: “Mums jākoncentrējas uz to, lai palīdzētu valstīm ar zemiem ienākumiem, jo ​​īpaši, lai tās ātri pielāgotos un izmantotu mākslīgā intelekta sniegtās iespējas.”

Atzīstot AI radītos izaicinājumus, Georgieva pievieno optimismu, sakot: “Tātad mākslīgais intelekts, jā, tas ir nedaudz biedējoši. Taču tā ir arī lieliska iespēja ikvienam.

SVF brīdinājums saskan ar līdzīgām bažām, ko paudušas citas struktūras. Goldman Sachs 2023. gada aprīļa ziņojumā norādīja, ka mākslīgais intelekts var aizstāt satriecošus 300 miljonus pilnas slodzes darbavietu. Pasaules ekonomikas foruma 2024. gada globālo risku pārskats arī pievēršas šīm bažām, paredzot darba vietu pieaugumu nākamajos piecos gados, pamatojoties uz aptauju atbildēm un Starptautiskās darba organizācijas darba tirgus statistiku.

“Mums jākoncentrējas uz to, lai palīdzētu valstīm ar zemiem ienākumiem ātrāk virzīties uz priekšu, lai varētu izmantot iespējas, ko sniegs mākslīgais intelekts,” viņa sacīja. “Citiem vārdiem sakot, pieņemiet to, tas nāk,” viņa piebilda. “Tātad mākslīgais intelekts, jā, nedaudz biedējošs. Taču tā ir arī lieliska iespēja ikvienam.

AI ietekme uz mūsu nākotni ir milzīga. Kā minēts iepriekš, mēs ziņojām, ka tehnoloģiju uzņēmumiem, kas izmanto AI rīkus, piemēram, ChatGPT un Google Bard, 2024. gada pirmajās divās nedēļās ir izdevies atlaist vairāk nekā 7500 darbinieku, vienlaikus panākot paaugstinātu produktivitāti. Jāatzīmē, ka, neskatoties uz šīm atlaišanām, šie uzņēmumi ir piedzīvojuši efektivitātes pieaugumu, kā arī izmaksu ietaupījumus.

Tas iezīmē atkāpšanos no pagātnes tehnoloģiskajām revolūcijām, kas galvenokārt skāra zilās apkaklītes; tagad AI rada potenciālus draudus balto apkaklīšu pozīcijām. Ainava attīstās, un AI ietekme uz nodarbinātību ir būtisks aspekts, lai orientētos nākamajos gados.