Riska kapitāla uzņēmumi atrodas uz 300 miljardu dolāru lielas naudas kaudzes, pat ja jaunizveidotie uzņēmumi cīnās par finansējuma piesaisti

Riska kapitāla pasaulē ir slavens teiciens, kas saka: “Nekas nav riskējis, nekas nav iegūts.” Un tas ir īpaši aktuāli pēdējā laikā. Saskaņā ar Financial Times ziņojumiem, riska kapitālisti (VC) laikposmā no 2020. līdz 2022. gadam ir uzkrājuši pārsteidzošus 435 miljardus ASV dolāru, pārspējot iepriekšējo rekordu 346 miljardus ASV dolāru, kas tika uzstādīti 2021. gadā. Tomēr līdz šim ir izmantota tikai aptuveni puse no tā.

Neskatoties uz ievērojamo riska kapitāla fondu pieejamību un lielajām rezervēm, jaunizveidotie uzņēmumi, jo īpaši tie, kas ir agrīnā stadijā, saskaras ar izaicinājumiem ieguldījumu nodrošināšanā, ziņo Financial Times.

Nesenajā CBInsights ziņojumā norādīts, ka riska finansējums 2023. gadā ir samazinājies līdz USD 248,4 miljardiem, kas ir zemākais rādītājs kopš 2017. gada. Turklāt globālais darījumu apjoms salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu samazinājās par 30% līdz 29 303 darījumiem 2023. gadā, sasniedzot sešu gadu zemāko līmeni. Šie kritumi ir novēroti dažādos reģionos un nozarēs, lai gan fintech un mazumtirdzniecības tehnoloģiju nozarēs 2023. gada ceturtajā ceturksnī bija neliels finansējuma pieaugums.

Tātad, kas slēpjas aiz šīs šķietamās pretrunas? Kāpēc riska kapitāla uzņēmumi kavējas, kamēr jaunizveidotie uzņēmumi cīnās, lai nodrošinātu finansējumu? Spēlē ir vairāki faktori. Pirmkārt, ja to rīcībā ir lielāks kapitāls, riska kapitāla uzņēmumi var atļauties būt zinošiem, bieži dodot priekšroku reģistrētiem uzņēmumiem ar zemāku risku un lielāku tūlītējas peļņas potenciālu.

Turklāt bažas par inflāciju, pieaugošajām procentu likmēm un recesijas iespējamību liek riska kapitāla uzņēmumiem būt piesardzīgiem, izvietojot savu kapitālu. Daudzi pirms nozīmīgu investīciju lēmumu pieņemšanas izvēlas gaidīt tirgus stabilizāciju. Kā minēts nesenajā Wired rakstā, šķiet, ka īpaši zemu procentu likmju un astronomisku ieguldījumu atdeves laikmets jaunizveidotiem uzņēmumiem ir pagātne.

Turklāt pāreja uz vēlāka posma darījumiem saasina finansējuma palēnināšanos agrīnās stadijas jaunizveidotiem uzņēmumiem. Riska kapitāla uzņēmumi arvien vairāk koncentrējas uz vēlāka posma ieguldījumiem, piemēram, C un D sērijas posmiem, kas piedāvā potenciāli ātrāku atdevi salīdzinājumā ar agrīnās stadijas uzņēmumiem. Šīs pārmaiņas atspoguļojas ievērojamās investīcijās, piemēram, Thrive Capital ieguldījumos 1,8 miljardu ASV dolāru apmērā fintech uzņēmumā Stripe.

Tomēr šī piesardzīgā pieeja riska kapitāla uzņēmumiem rada savus izaicinājumus. Kā norādīja viens Silīcija ielejas investors, ilgstoši neaktivitātes periodi var radīt jautājumus par viņu pakalpojumu vērtību. Ieguldītāji var sākt apšaubīt savu maksu mērķi, ja riska kapitāla uzņēmumi pastāvīgi nespēj efektīvi izmantot savus līdzekļus.

Diemžēl riska kapitāla uzņēmumu drošuma rezultāts ir jaunuzņēmumu vilnis satraucošā ātrumā. Saskaņā ar The New York Times datiem pagājušajā gadā darbību pārtrauca aptuveni 3200 jaunuzņēmumu, kas kopā piesaistīja vairāk nekā 27 miljardus USD VC finansējumu. Starp tiem ir tādi ievērojami vārdi kā Veev, Olive AI un bēdīgi slavenais WeWork.

Tomēr Silīcija ielejas uzņēmējdarbības gars saglabājas, un arvien parādās jaunas iespējas. Kā liecina vēsture, nākamā revolucionārā ideja, visticamāk, ir tepat aiz stūra, kas ir gatava piesaistīt investoru un patērētāju iztēli.