Pateicoties ES, Apple atvērs iPhone mobilos maksājumus konkurentiem

Apple ir apņēmusies ES atvērt iPhone mobilo maksājumu tehnoloģiju trešajām pusēm. Tas iezīmē beigas 4 gadus ilgajai izmeklēšanai pret Cupertino gigantu. Drīz lietotājiem mobilajiem makiem būs iespējas papildus Apple Pay.

2020. gada jūnijā ES sāka izmeklēšanu pret Apple par noteikumiem un nosacījumiem maksājumu pakalpojumu integrēšanai Apple Pay. Pāris gadus vēlāk (2022. gadā) aģentūra noteica, ka Apple ierobežo alternatīvus makus, ierobežojot inovācijas un lietotāju iespējas. Būtībā tikai Apple Pay varēja piekļūt mobilajiem maksājumiem nepieciešamajai aparatūrai (NFC) un programmatūrai uzņēmuma ierīcēs.

Vairākas bankas un konkurējošie maku izstrādātāji jau ir sūdzējušies par situāciju. Galu galā viņi bija spiesti izmantot tikai Apple kontrolētu platformu bez citām alternatīvām. Tas deva Apple tiesības noteikt maksas un nosacījumus, citiem konkurentiem nespējot piedāvāt kaut ko labāku.

Apple apņemas ES atvērt savu mobilo maksājumu tehnoloģiju

Tagad situācija beidzot ir atrisināta, jo Apple atklās savu uz NFC balstīto mobilo maksājumu tehnoloģiju (sauktu arī par “pieskarieties un aiziet”) konkurentiem ar maku. Margrēte Vestagere, ES pretmonopola vadītāja, pauda gandarījumu par Apple soli. Viņa sacīja, ka “no šī brīža Apple vairs nevar izmantot savu kontroli pār iPhone ekosistēmu, lai citus mobilos makus novērstu no tirgus. Konkurējošie maku izstrādātāji, kā arī patērētāji gūs labumu no šīm izmaiņām, paverot inovācijas un izvēli, vienlaikus saglabājot maksājumu drošību.

Apple apņemšanās nozīmē, ka trešo pušu mobilie maki varēs piekļūt iPhone tālruņu NFC, nemaksājot par licencēm. Arī Face ID tehnoloģijai biometriskai pārbaudei, kas ir svarīga maksājumu autentificēšanai. Turklāt Apple ļaus lietotājiem izvēlēties savās ierīcēs noklusējuma mobilo maku. Tātad viņi pat var pilnībā aizstāt Apple Pay, ja vēlas.

Saistības spēkā 10 gadus; ES saglabās modrību

Apple saistības pret ES būs spēkā 10 gadus. Uzņēmumam tas jāizpilda līdz 25.jūlijam, pretējā gadījumā tas saņems naudas sodu līdz 10% no kopējiem gada bruto ieņēmumiem. ES jau bija iekasējusi Apple maksu par DMA neatbilstību, neļaujot dažām lietotnēm vai pakalpojumiem novirzīt lietotājus uz citām platformām ar labākiem piedāvājumiem.