OpenAI jaunākajā darījumā sasniedz 80 miljardu dolāru vērtību

Saskaņā ar ekskluzīvu New York Times ziņojumu OpenAI ir noslēdzis darījumu, kurā Microsoft atbalstītais uzņēmums tiek novērtēts par satriecošiem USD 80 miljardiem vai pat vairāk, gandrīz trīskāršojot tā novērtējumu mazāk nekā 10 mēnešu laikā. Tas ir nozīmīgs lēciens salīdzinājumā ar 2023. gada jūnijā novērtēto USD 29 miljardu vērtību, uzsverot pieaugošo interesi un finansiālo atbalstu AI nozarē.

Darījums ietver pašreizējo akciju pārdošanu, izmantojot riska kompānijas Thrive Capital vadīto “konkursa piedāvājumu”, piektdien ziņoja New York Times, atsaucoties uz avotiem, kas ir iepazinušies ar darījuma detaļām.

Atšķirībā no tradicionālajām finansēšanas kārtām, kurās tiek emitētas jaunas akcijas, lai piesaistītu līdzekļus, šī pieeja ļauj esošajiem darbiniekiem pārdot savas akcijas. Microsoft, kas ir nozīmīgs atbalstītājs kopš 2019. gada ar 1 miljarda dolāru ieguldījumu, joprojām spēlē izšķirošu lomu OpenAI nākotnes veidošanā.

Darījums arī ļauj darbiniekiem izņemt savas uzņēmuma akcijas, atkāpjoties no parastās līdzekļu piesaistīšanas metodes, lai iepludinātu kapitālu biznesā.

“OpenAI ir pabeidzis darījumu, kas novērtē Sanfrancisko mākslīgā intelekta uzņēmumu par USD 80 miljardiem vai vairāk, gandrīz trīskāršojot tā novērtējumu mazāk nekā 10 mēnešu laikā, saskaņā ar trīs cilvēkiem, kas zināja par darījumu,” ziņo New York Times.

Ievērojamais novērtējums atspoguļo entuziasmu, kas saistīts ar OpenAI sasniegumiem lielos valodu modeļos un citos AI rīkos. Viņu tehnoloģija ir aizrāvusi iztēli, atrodot pielietojumu dažādās jomās, piemēram, teksta ģenerēšanā, tulkošanā un kodu rakstīšanā. Šo darījumu var interpretēt kā pārliecību par OpenAI apņemšanos izstrādāt AI atbildīgi, lai panāktu pozitīvu ietekmi.

OpenAI noslēdza līdzīgu darījumu pagājušā gada sākumā. Riska kapitāla kompānijas Thrive Capital, Sequoia Capital, Andreessen Horowitz un K2 Global piekrita pirkt OpenAI akcijas, izmantojot konkursa piedāvājumu, kurā uzņēmums novērtēja aptuveni 29 miljardus ASV dolāru, kā norādīts ziņojumā.

Ziņas par darījumu nāk tikai nedēļu pēc tam, kad OpenAI izpilddirektors Sems Altmens plānoja piesaistīt līdz pat 7 triljoniem USD jaunu finansējumu pēc 5 miljardu USD ieguldījuma pētniecībā un attīstībā, lai veicinātu ASV ražotās pusvadītāju tehnoloģijas. Bezprecedenta ieguldījums ir daļa no Altmana vērienīgā soļa, kura mērķis ir paplašināt AI mikroshēmu piedāvājumu pasaulē.

Pagājušajā ceturtdienā OpenAI prezentēja savu jaunāko veidojumu Sora — video AI modeli, kas lietotājiem ļauj izveidot 60 sekunžu video, pamatojoties uz īsiem teksta uzvednēm. Populārās ChatGPT radītājs teica, ka Sora spēj tulkot tekstuālas direktīvas dinamiskos vizuālos stāstījumos, kas papildināti ar dažādām rakstzīmēm, īpašām kustībām un sarežģītiem fona iestatījumiem.

2015. gadā, ko finansēja Sems Altmans un Elons Masks, OpenAI sāka darboties kā bezpeļņas pētniecības iestāde, kuras mērķis bija bruģēt ceļu drošam un izdevīgam mākslīgajam vispārējam intelektam (AGI). Tomēr 2020. gadā tas kļuva par komerciālu vienību, iezīmējot ievērojamas izmaiņas tās trajektorijā. Neskatoties uz iekšējiem traucējumiem novembrī, tostarp Altmana pagaidu aiziešanu un turpmāko atgriešanos, uzņēmums joprojām ir plaukstošā AI tirgus priekšgalā, ko veicināja veiksmīgā ChatGPT palaišana 2022. gadā.