Lidojumu pieprasījumu straujš pieaugums Roterdamas U-Space gaisa telpā

Operatoru un lidojumu pieprasījumu skaits Roterdamas U-Space gaisa telpā ir ievērojami pieaudzis. WebApp tagad izmanto vairāk nekā 50 operatori, kas kopā pēdējo četru mēnešu laikā ir iesnieguši gandrīz 300 lidojumu pieprasījumus. Ieskats gaisa telpas izmantošanā izrādījās izšķirošs nesenās EASA vizītes laikā. Turklāt Roterdamas osta pēta veidus, kā atbalstīt operatorus, kas lido kritiskās infrastruktūras tuvumā.

Operatoru un lidojumu pieprasījumu pieaugums

Projekts U-Space Prototype, kas sākās pirms vairāk nekā pusotra gada ar aptuveni 15 bezpilota lidaparātu operatoriem, ir piedzīvojis milzīgu izaugsmi. Vairāk nekā 50 operatori tagad ir pieprasījuši jauno WebApp, viņu darbības atļauja ir pārbaudīta un viņi ir saņēmuši pieteikšanās informāciju. Arvien vairāk klientu ostā izmanto dronu pakalpojumus. Tas apvienojumā ar ātru piekļuvi Roterdamas gaisa telpai ir izraisījis ievērojamu lidojumu pieprasījumu pieaugumu.

Pēdējo četru mēnešu laikā ir iesniegti gandrīz 300 lidojumu pieprasījumi, galvenokārt pārbaudēm, kam seko mārketinga un fotografēšanas pieteikumi, kartēšana, mērījumi un citi mērķi. Maksimālais lidojuma ilgums vienam pieprasījumam pašlaik ir astoņas stundas ar lūgumu pieteikties tikai uz nepieciešamo laiku, lai izvairītos no nevajadzīgas gaisa telpas bloķēšanas.

Gandrīz 10% no visiem pieprasījumiem bija potenciāls konflikts ar citiem lidojumiem. Visas šīs iespējamās konfliktsituācijas tika atrisinātas, izmantojot programmatūru vai Roterdamas ostas gaisa telpas pārvaldnieku iejaukšanos.

Pēc projekta vadītājas Ingrīdas Rēmers teiktā, Roterdamas osta jau gūst labu ieskatu gaisa telpas izmantošanā, pateicoties U-Space prototipam. “Mēs veidojam spēcīgas informācijas pozīcijas nākotnei un varam patiesi parādīt EASA, ko esam sasnieguši un mūsu lietotāju skaitu. Katru nedēļu mēs redzam jaunu WebApp pieprasījumu.

EASA apmeklējums un programmatūras integrācija

Otrdien, 18.jūnijā, Eiropas Aviācijas drošības aģentūra (EASA) kopā ar Infrastruktūras un ūdenssaimniecības ministriju apmeklēja Roterdamas ostu, lai pārrunātu praktisko pieredzi ar U-Space Airspace prototipu. Diskusijas ietvēra problēmas, ko rada programmatūras integrācija starp dronu vadības programmatūru un UTM sistēmu. Šī problēma nav raksturīga tikai Roterdamai, bet tā ir globāla problēma, un tā bija iemesls īslaicīgam darbam ar WebApp un gaisa telpas pārvaldnieku izmantošanai, lai novērstu konfliktus.

Vizītes laikā tika apspriesta arī U-Space datu pieejamība, piemēram, informācija no pilotējamās aviācijas un bezpilota lidaparātiem, kas nesadarbojas, kā arī ostas pārvaldes dati, piemēram, informācija par kuģiem, laikapstākļu informācija un bīstamie materiāli. Tika apspriesta arī šo datu kvalitāte un nosacījumi, kādos tos var sniegt.

Sanāksme bija vērtīga visām iesaistītajām pusēm, un tai noteikti būs turpinājums. EASA paziņoja, ka viņi strādā pie standartiem, lai panāktu lielāku vienveidību, īpaši koncentrējoties uz nodrošināto API kvalitātes un sertifikācijas prasībām. Tas ir nepieciešams, jo ir kļuvis skaidrs, ka API nav “plug and play” risinājums un vienmēr ir nepieciešamas pielāgotas konfigurācijas.

Atbalsts lidojumiem kritiskās infrastruktūras tuvumā

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem lidojumiem kritiskās infrastruktūras tuvumā, piemēram, ostas teritorijā esošajos termināļos, kas ietilpst zemes riska buferī, operatoriem ir jābūt kontaktpersonai no kritiskās infrastruktūras pārvaldītāja, lai iepriekš apspriestu riskus. Ostas pārvalde vēlas palīdzēt šajā jautājumā un konsultēsies ar termināļiem, bieži vien ar starptautiskiem uzņēmumiem, kur nav viegli atrast īsto cilvēku un kur joprojām var būt daudz nezināma par bezpilota lidaparātu lidošanas potenciālu un riskiem.

Kopā ar Marku Hullegi no Droneconsultancy, kuru daudzi operatori pazīst ar rokasgrāmatu un SORA sastādīšanu, ostas pārvalde vēlas palīdzēt gan bezpilota lidaparātu operatoriem, gan radīt vienotību ostā un palielināt uzņēmumu izpratni par pieaugošo bezpilota lidaparātu izmantošanu un pasākumiem, ko operatori veic pret jebkādu ar lidojumiem saistītos riskus.

Pēc Ingrīdas Rēmera teiktā, turpmāk, īpaši ar BVLOS lidojumiem, bezpilota lidaparāti arvien vairāk lidos virs lidojumā netieši iesaistītajām teritorijām. Šajās jomās uzņēmumu koordinācija un atļaujas tad būs ļoti svarīgas. Šeit savu lomu var spēlēt arī Airwayz sistēma, piemēram, sniedzot brīdinājumu, ja zemes riska buferis pārklājas ar kritiskās infrastruktūras objektu.

Secinājums

Šie notikumi liecina ne tikai par dronu operāciju straujo izaugsmi un pieaugošo sarežģītību Roterdamā, bet arī par progresu dažādu pušu sadarbībā, lai nodrošinātu gaisa telpas drošību un efektivitāti.

WebApp ieviešana un notiekošais dialogs ar EASA, Infrastruktūras un ūdenssaimniecības ministriju un citām ieinteresētajām personām uzsver būtiskos pasākumus, kas tiek veikti, lai integrētu dronus gaisa telpā virs Roterdamas ostas.