Ķīna reaģē uz ASML DUV eksporta licences atsaukšanu

Papildus plānošanai noteikt noteikumus Ķīnas DRAM ražotājiem, ASV mudināja Nīderlandes valdību atsaukt eksporta licenci mikroshēmu iekārtu ražotājam ASML. Tas ietekmē noteiktu litogrāfijas sistēmu nosūtīšanu uz Ķīnu, kā atklājis Nīderlandes uzņēmums. Šis Nīderlandes valdības solis ir mudinājis Ķīnu aicināt Nīderlandi “respektēt tirgus principus” un ievērot likumu, Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Vans Veņbins uzsvēra nepieciešamību aizsargāt abu valstu kopīgās intereses un saglabāt stabilitāti starptautiskajās piegādes ķēdēs.

ASML norādīja, ka eksporta licences atsaukšana ietekmēs tā litogrāfijas sistēmu NXT:2050i un NXT:2100i sūtījumus 2023. gadā. Lai gan uzņēmums nekonstatēja konkrētos ietekmētos klientus, tas atzina ietekmi uz dažiem Ķīnas klientiem. ASML ievērojamie klienti Ķīnā ir Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) un citi, ziņo Reuters. Nīderlandes mikroshēmu mašīnu ražotājs dominē pasaules tirgū litogrāfijas sistēmām, kas ir būtiska pusvadītāju ražošanas sastāvdaļa.

Pēc tam, kad TSMC neļāva ražot mikroshēmas Ķīnai, ASV mēģina bloķēt ASML no mikroshēmu ražošanas iekārtu eksporta uz valsti.

Nīderlandes valdības rīcība sarežģī ASML darbību Ķīnā, tirgū, kas uzņēmumam pēdējos gados ir ievērojami pieaudzis. Ķīna kļuva par ASML lielāko tirgu 2023. gada trešajā ceturksnī, veidojot 46% no uzņēmuma pārdošanas apjoma. Šīs tirgus dinamikas izmaiņas atbilst Ķīnas pastāvīgajiem centieniem samazināt savu atkarību no ārvalstu tehnoloģijām.

Proti, šis nav pirmais gadījums, kad ASML eksporta kontroles problēmas rodas. 2023. gadā Amerikas Savienotās Valstis paziņoja par noteikumiem, kas Vašingtonai nodrošina tiesības ierobežot ASML “Twinscan NXT1930Di” iekārtas eksportu, ja tajā ir kādas ASV daļas. ASML iesaistījās diskusijās ar ASV valdību, lai noskaidrotu šo eksporta kontroles noteikumu darbības jomu un ietekmi. Uzņēmums piekrita ievērot visus piemērojamos likumus un noteikumus, tostarp eksporta kontroles tiesību aktus.

Ķīnas centieni izstrādāt pašpaļāvīgu pusvadītāju piegādes ķēdi ietver centienus panākt litogrāfiju. Lai gan Shanghai Micro Electronics Equipment (SMEE) ir Ķīnas vienīgais zināmais litogrāfijas iekārtu ražotājs, tiek uzskatīts, ka tas atpaliek no ASML un Japānas vienaudžiem. Nesenā ASML eksporta licences atsaukšana padara globālo pusvadītāju ainavu vēl vienu sarežģītāku.