Jaunuzņēmumi, kuriem trūkst naudas, cenšas apvienoties un pārņemt, lai izdzīvotu pieaugošo izmaksu apstākļos: vai jaunizveidotajiem uzņēmumiem AI sapnis ir beidzies?

2022. gada novembrī OpenAI nokļuva virsrakstos, izlaižot ChatGPT AI tērzēšanas robotu. Tikai piecu dienu laikā pēc izlaišanas ChatGPT piesaistīja vairāk nekā 1 miljonu lietotāju, līdz 2023. gada janvārim sasniedzot iespaidīgu 100 miljonu ikmēneša aktīvo lietotāju pagrieziena punktu. ChatGPT panākumi izraisīja investoru interesi, kuri ātri sāka ieguldīt miljardus daudzsološiem AI jaunizveidotiem uzņēmumiem. .

Tagad, vairāk nekā gadu pēc AI uzplaukuma, ko izraisīja ChatGPT debija, sākotnējais satraukums ir padevies prātīgai realitātes pārbaudei. Dibinātāji un riska kapitālisti, kuri steidzās investēt AI jaunizveidotajos uzņēmumos, atklāj, ka tērzēšanas robotu ažiotāžu pārvērst ienesīgos uzņēmumos nav viegls uzdevums.

Wall Street Journal un The Information ziņojumi liecina, ka riska investori pārvērtē savas cerības attiecībā uz ģeneratīvo mākslīgo intelektu. Pastāv šaubas par jaunākā AI jaunuzņēmumu viļņa dzīvotspēju, jo īpaši, saskaroties ar iesakņojušos tehnoloģiju gigantu, piemēram, Microsoft un Google, konkurenci.

“Gandrīz gadu kopš uzplaukuma, ko izraisīja ChatGPT palaišana novembrī, daži jaunizveidotie uzņēmumi, kas iemiesoja tā saukto ģeneratīvo AI dedzību, tagad piedzīvo atlaišanu un samazina lietotāju interesi. Investori nav pārliecināti, vai jaunais mākslīgā intelekta jaunizveidotais uzņēmums spēs izdzīvot, jo īpaši tāpēc, ka tehnoloģiju giganti, piemēram, Microsoft un Alphabet Google, nostiprinās savu dominējošo stāvokli pār tehnoloģijām, ”ziņoja Wall Street Journal.

Izaicinājumu papildina daži AI jaunizveidotie uzņēmumi, kas sākotnēji pievērsa uzmanību ar savu novatorisko pieeju ģeneratīvajam AI, tagad cīnās ar darbinieku atlaišanu un lietotāju iesaistes samazināšanos. Saskaroties ar strauji augošiem darbības izdevumiem un pārmērīgajām mākslīgā intelekta infrastruktūras uzturēšanas izmaksām, daži no šiem jaunizveidotiem uzņēmumiem apsver iespēju sevi pārdot, lai paliktu virs ūdens.

“Mākslīgā intelekta jaunuzņēmumu dibinātāji lielu daļu pagājušā gada pavadīja, meklējot kapitālu, lai finansētu savas programmatūras izstrādes augstās izmaksas. Tagad šīs izmaksas ir mudinājušas dažus apsvērt citu alternatīvu — apvienošanos ar lielāku uzņēmumu,” norādīja The Information.

Ņemiet, piemēram, Latitude — nelielu jaunuzņēmumu, kas guva panākumus ar savu AI Dungeon spēli, ļaujot lietotājiem veidot tēlainus stāstus, izmantojot mākslīgo intelektu. Tomēr ChatGPT parādīšanās aizēnoja tās panākumus, izraisot strauju Latitude darbības izmaksu pieaugumu, ziņoja CNBC. Izpilddirektors Niks Voltons stāstīja, kā izdevumi, kas saistīti ar uz tekstu balstītas lomu spēles uzturēšanu, kļuva neilgtspējīgi, jo tās popularitāte pieauga.

“Mēs jokojām, ka mums ir darbinieki un AI darbinieki, un mēs iztērējām apmēram tikpat daudz par katru no viņiem,” Voltons stāstīja CNBC. “Mēs iztērējām simtiem tūkstošu dolāru mēnesī mākslīgajam intelektam, un mēs neesam liels jaunizveidotais uzņēmums, tāpēc tās bija ļoti lielas izmaksas.”

Saskaroties ar pieaugošu finansiālo spiedienu, daudzi mākslīgā intelekta jaundibinājumi, kuriem trūkst naudas, pēta alternatīvas stratēģijas, kā noturēties virs ūdens. Daži no tiem aktīvi cenšas iegūt lielākus uzņēmumus, jo ir nepieciešams atvieglot pieaugošo darbības izdevumu slogu. Iegādes tendence aptver ne tikai grūtībās nonākušus jaunuzņēmumus, bet arī investori un riska kapitālisti vēlas uzsākt daudzsološus uzņēmumus, kas palaida garām sākotnējo ģeneratīvo AI investīciju vilni.

Citā Business Insider ziņojumā norādīts, ka ChatGPT palaišana varētu radīt OpenAI izmaksas līdz pat 700 000 USD dienā, kas saistītas ar nepieciešamību izmantot dārgus serverus.

“Izmantojot ChatGPT, lai rakstītu pavadvēstules, ģenerētu nodarbību plānus un atjaunotu iepazīšanās profilu, OpenAI varētu izmaksāt līdz pat 700 000 USD dienā, jo AI darbojas dārgajā tehnoloģiju infrastruktūrā,” intervijā The Information sacīja Dilans Patels, pusvadītāju izpētes uzņēmuma SemiAnalysis galvenais analītiķis. ”, ziņo Business Insider.

Pēdējos mēnešos AI starta ekosistēmā ir pieaudzis apvienošanās un iegādes aktivitātes. Augsta līmeņa iegādes, piemēram, Databricks MosaicML iegāde un Thomson Reuters Casetext iegāde, uzsver pieaugošo konsolidācijas tendenci nozarē.

Pagājušā gada jūnijā Thomson Reuters iegādājās juridisko pakalpojumu AI grupu Casetext par 650 miljoniem ASV dolāru. Casetext ir pazīstams ar savu AI juridisko palīgu, kuru darbina OpenAI GPT-4 tehnoloģija. Par šo iegādi tika paziņots tajā pašā mēnesī, kad tika paziņoti citi nozīmīgi darījumi tehnoloģiju pasaulē.

Populārā finanšu pakalpojumu platforma Robinhood arī veica stratēģisku soli, par 95 miljoniem ASV dolāru iegādājoties X1, jaunuzņēmumu, kas koncentrējas uz kredītkaršu pakalpojumiem. Tikmēr Ramp, finanšu automatizācijas uzņēmums, paplašināja savu piedāvājumu, iegādājoties Cohere.io, jaunuzņēmumu, kas specializējas AI vadītos klientu atbalsta rīkos. Šīs iegādes atspoguļo pastāvīgo tendenci, ka uzņēmumi cenšas stiprināt savas spējas un piedāvājumus, veicot stratēģiskus pirkumus strauji mainīgajā tehnoloģiju vidē.

Turklāt mazāka mēroga iegādes, piemēram, Ramp iegādājās Cohere.io un Ascendion iegādājās Nitor Infotech, vēl vairāk ilustrē notiekošo plašāku konsolidāciju. Nozares eksperti prognozē, ka šis konsolidācijas vilnis ir tikai sākums, jo jaunizveidotiem uzņēmumiem pieaugošās konkurences apstākļos ir jāatrod dzīvotspējīgi ceļi uz likviditāti.

Papildus AI iegādes jomai tehnoloģiju uzņēmumi saskaras ar papildu izaicinājumiem, kas izriet no finanšu ainavas attīstības. Procentu likmju pieaugums ir izraisījis parāda kapitāla izmaksu pieaugumu, savukārt kopējais riska kapitāla ieguldījums jaunuzņēmumos ir ievērojami samazinājies no USD 246 miljardiem iepriekšējā gadā līdz USD 80 miljardiem.

Turklāt ir novērojama tendence, ka tehnoloģiju jaunuzņēmumu novērtējumi ciešāk sakrīt ar publiski kotētu partneru vērtējumiem. Turklāt ar riska darījumiem nodrošinātais priekšrocību kapitāls jaunizveidotajos uzņēmumos kopš 2022. gada sākuma ir piedzīvojis ievērojamu kritumu par ceturtdaļu.

Papildus ziņojumiem no Wall Street Journal, The Information, cits PYMNTS ziņojums norāda uz ievērojamu riska kapitāla izdevumu samazināšanos, īpaši ietekmējot agrīnās stadijas tehnoloģiju jaunuzņēmumus visā ASV. 2023. gada otrajā ceturksnī amerikāņu investoru atbalstīto jaunuzņēmumu darījumu skaits ievērojami samazinājās, sasniedzot 3011 darījumus, kas ir par trešdaļu mazāk nekā attiecīgajā periodā 2022. gadā. Riska kapitāla kompānijas arī ir samazinājušas savus ieguldījumus, jo kopējie izdevumi svārstās ap 40 miljardiem USD, kas ir gandrīz puse no iepriekšējā gada izdevumiem. Vislielākais finansējuma samazinājums tika novērots eņģeļu vai sēklu darījumos, īpaši jaunizveidotiem uzņēmumiem konceptuālajā fāzē.

Neraugoties uz izaicinājumiem, tehnoloģiju nozare joprojām ir populāra, jo lielie spēlētāji turpina izrādīt interesi par ģeneratīvo AI jaunuzņēmumu sfēru. Saskaņā ar neseno CB Insights ziņojumu novembrī, ģeneratīvais AI ir kļuvis par jaunu tehnoloģisko inovāciju kaujas lauku. Tehnoloģiju giganti, piemēram, Amazon, Google, Microsoft, Meta un NVIDIA, aktīvi veido stratēģiskas alianses un iegulda miljardus ievērojamiem AI jaunizveidotiem uzņēmumiem, kas liecina par nepārtrauktiem ieguldījumiem progresīvās AI tehnoloģijās.

Lai gan iegāde piedāvā potenciālus ekonomiskus ieguvumus visām iesaistītajām pusēm, regulatīvā pārbaude ir liela attiecībā uz galvenajiem tehnoloģiju darījumiem. Augsta līmeņa iegādes, tostarp Microsoft Activision Blizzard iegāde un Broadcom VMware iegāde, ir pakļauta pastiprinātai regulatīvā kontrolei pretmonopola problēmu dēļ.

Būtībā AI starta ainava piedzīvo ievērojamas pārmaiņas, ko raksturo cerību konsolidācija un pārkalibrēšana. Nozarei pārvarot šos izaicinājumus, lielo uzņēmumu iegādes rezultāti tiks rūpīgi uzraudzīti pastiprinātas regulatīvās uzraudzības apstākļos.