Google samierinās ar 700 miljoniem ASV dolāru Play veikala pretmonopola lietā

Google mātesuzņēmums Alphabet Inc. maksās 700 miljonus ASV dolāru, lai atrisinātu pretmonopola prasības saistībā ar Google Play veikala dominējošo stāvokli Android mobilo lietojumprogrammu tirgū. Šis izlīgums atrisina juridiskas sūdzības, ko iesnieguši ģenerāladvokāti no aptuveni trīs desmitiem štatu un patērētāju. Kalifornijas federālā tiesa apvienoja tiesas prāvas un radīja ievērojamus draudus Google ieņēmumiem, kas gūti, pārdodot un izplatot lietotnes Google Play platformā.

Izlīgumā, kas atklāts tiesas iesniegumā, ir norādīts, ka Alphabet mainīs savas Google Play politikas, lai novērstu bažas par nelikumīgu dominēšanu Android mobilo lietojumprogrammu tirgū. Izmaiņas ir izstrādātas, lai nodrošinātu izvēli un padarītu pakalpojumu Google Play atvērtāku attiecībā uz lietotņu izplatīšanu un maksājumu apstrādi.

Juridiskās cīņas bija vērstas uz apgalvojumiem, ka Google izmantoja pret konkurenci vērstas taktikas, lai bloķētu konkurenci, nodrošinot, ka izstrādātājiem nav citas alternatīvas kā izmantot Google Play veikalu, lai sasniegtu lietotājus.

Štata ģenerālprokurors apsūdzēja Google par Android lietotņu cenu palielināšanu, samazinot līdz pat 30% no Google Play darījumiem.

Šī mēneša sākumā federālā žūrija Sanfrancisko lēma par labu uzņēmumam Epic Games Inc. lietā, kas apstrīdēja Google Play lietotņu izplatīšanas, maksājumu un maksas politiku. Žūrija nostājās Epic Games pusē, apstiprinot, ka Google prakse ir pretlikumīga.

Izlīguma ietvaros Google ieguldīs 630 miljonus ASV dolāru fondā, kas sniedz labumu patērētājiem, un papildu 70 miljonus ASV dolāru, lai atrisinātu valsts prasības par sodiem, restitūciju, atlaišanu un nodevām. Tiesvedības mērķis ir adresēt līdzekļus patērētāju un tiesvedībā iesaistīto valstu sūdzībām.

Papildus finanšu norēķiniem Google ir piekritis veikt izmaiņas savā Android platformā, ieviešot vienkāršotu sānu ielādes procesu un atjauninātu valodu, lai informētu lietotājus par iespējamiem riskiem, lejupielādējot lietotnes tieši no tīmekļa. Turklāt uzņēmums precizēs, ka oriģinālā aprīkojuma ražotāji (OEM) var nodrošināt lietotājiem iespējas izmantot Google Play veikalu vai citu lietotņu veikalu.

Šīs izmaiņas stāsies spēkā pēc oficiālas izlīguma tiesas apstiprināšanas. Ir svarīgi atzīmēt, ka šis izlīgums ir nošķirts no notiekošās žūrijas tiesas prāvas, kurā bija iesaistīta Epic Games, kurā tiesa konstatēja, ka Google ir “nelikumīgs monopols”.