Google DeepMind ievieš nākamās paaudzes zāļu atklāšanas AI modeli, lai dotu iespēju zinātniekiem

Mazāk nekā divus mēnešus pēc tam, kad Mustafa Suleimans aizgāja no DeepMind, lai vadītu Microsoft jauno patērētāju mākslīgā intelekta vienību, Google DeepMind šodien atklāja sava “AlphaFold” AI modeļa trešo versiju, kuras mērķis ir palīdzēt zāļu izstrādē un slimību noteikšanai.

Šīs ziņas seko arī Microsoft nesenajam paziņojumam par MAI-1, lielu valodas modeli, kuru pārrauga Suleyman. 2020. gadā uzņēmuma AI vadītās prognozes radīja revolūciju molekulārajā bioloģijā, precīzi prognozējot sīko proteīnu uzvedību. Tajā pašā gadā uzņēmums veica vēl vienu izrāvienu, pārspējot ārstus krūts vēža noteikšanā. DeepMind teica, ka tās AI sistēma spēja saskaņot vai pārspēt radiologus krūts vēža noteikšanā.

Tagad, izmantojot AlphaFold jaunāko iterāciju, DeepMind pētnieki un ar to saistītais Isomorphic Labs, kuru vada līdzdibinātājs Demis Hassabis, ir visaptveroši kartējuši visu dzīvības molekulu, tostarp cilvēka DNS, uzvedību.

Izpratne par to, kā olbaltumvielas mijiedarbojas ar citām molekulām, ir būtiska zāļu atklāšanā. DeepMind atklājumi, kas publicēti Nature, sola paātrināt dzīvību mainošu ārstēšanu, samazinot izmaksas un laiku.

“Izmantojot šīs jaunās iespējas, mēs varam izstrādāt molekulu, kas saistīsies ar noteiktu vietu uz proteīna, un mēs varam paredzēt, cik spēcīgi tā saistīsies,” otrdien preses brīfingā sacīja Hassabis, saskaņā ar Reuters ziņojumu.

Turklāt DeepMind palaida “AlphaFold serveri”, dodot zinātniekiem iespēju ātri apstiprināt hipotēzes. Kopš 2021. gada AlphaFold prognozes ir bijušas pieejamas nekomerciāliem pētniekiem, veicinot vairāk nekā 200 miljonu olbaltumvielu struktūru datubāzi.

Jaunais serveris vienkāršo testēšanu, un tam ir nepieciešamas minimālas skaitļošanas zināšanas. Džons Džempers, DeepMind vecākais pētnieks, atzīmēja tā pieejamību biologiem, racionalizējot sarežģītas analīzes.

Dr. Nicole Wheeler no Birmingemas Universitātes atzinīgi novērtēja AlphaFold 3 potenciālu paātrināt zāļu atklāšanu, mazinot fizisko testu sašaurinājumu biotehnoloģijā.

Sākotnēji DeepMind 2010. gadā Londonā dibināja Demiss Hasabiss kopā ar saviem bērnības draugiem Mustafu Suleimanu un Šeinu Legu. Uzņēmums Google iegādājās uzņēmumu 2015. gadā, un tagad tas ir Google mātesuzņēmuma Alphabet meitasuzņēmums. Google AI vienība veido AI, kas var mācīties un spriest tāpat kā cilvēki, atšķirībā no ChatGPT, kas vienkārši reaģē uz diskusijām ar uzvednēm.