Google atrisina 5 miljardu ASV dolāru tiesas prāvu par miljoniem lietotāju nelikumīgu izsekošanu privātuma režīmā

Alphabet’s Google ir atrisinājusi patērētāju tiesas prāvu, apsūdzot uzņēmumu par to, ka tas ir slepeni izsekojis miljoniem cilvēku, kuri uzskatīja, ka viņu pārlūkošana ir privāta. Šis izlīgums uzsver, ka privātuma režīma izmantošana ne vienmēr nozīmē, ka Google neuzrauga jūs.

Kā ziņo Reuters, Google un patērētāji panāca provizorisku izlīgumu tieši pirms plānotās februārī paredzētās tiesas, kā rezultātā Kalifornijas tiesnesis tiesvedību atlika. Ceturtdien tiesnese Ivonna Gonsalesa Rodžersa aizkavēja 2024. gada 5. februārī paredzēto tiesas prāvu ierosinātajā kolektīvās tiesas prāvā pēc tam, kad advokāti, kas pārstāv gan Google, gan patērētājus, bija paziņojuši par sākotnējo izlīgumu.

Šīs ziņas nāk tikai trīs mēnešus pēc tam, kad Google piekrita vēl vienam 155 miljonu dolāru izlīgumam, lai atrisinātu Kalifornijas štata un privāto prasītāju prasības, apgalvojot, ka uzņēmums maldināja patērētājus par viņu atrašanās vietu izsekošanu un viņu datu neatļautu izmantošanu.

Lai gan pēdējā izlīguma nosacījumi netika izpausti, juristi minēja, ka ar starpniecības palīdzību tika panākta saistoša noteikumu lapa. Viņi paredz iesniegt oficiālu izlīgumu tiesas apstiprināšanai līdz 2024. gada 24. februārim, ziņo Reuters. Tikmēr ne Google, ne juristi, kas pārstāv prasītāju patērētājus, nav atbildējuši uz komentāriem par šo stāstu.

Prasībā tika apgalvots, ka Google, izmantojot savu analīzi, sīkfailus un lietotnes, turpināja izsekot lietotāju darbībām pat tad, ja personas iestatīja Google pārlūkprogrammu Chrome uz “inkognito” režīmu vai citas pārlūkprogrammas uz “privāto” pārlūkošanas režīmu. Prasītāji apgalvoja, ka tas padarīja Google par “neatskaitāmu informācijas krājumu”, ļaujot uzņēmumam uzzināt par lietotāju draugiem, vaļaspriekiem, iecienītākajiem ēdieniem, iepirkšanās paradumiem un potenciāli apkaunojošiem meklējumiem tiešsaistē.

Augustā tiesnesis Rodžers noraidīja Google mēģinājumu noraidīt prasību, norādot, ka joprojām nav skaidrs, vai Google ir devis juridiski saistošu solījumu neievākt lietotāju datus privātas pārlūkošanas laikā. Viņa atsaucās uz Google konfidencialitātes politiku un citiem uzņēmuma paziņojumiem, kas liecināja par ierobežojumiem attiecībā uz informāciju, ko tā varētu vākt.

Prasība, kas tika iesniegta 2020. gadā, aptvēra “miljoniem” Google lietotāju, sākot no 2016. gada 1. jūnija, pieprasot zaudējumu atlīdzību vismaz USD 5000 apmērā vienam lietotājam par iespējamiem federālo telefonsarunu noklausīšanās un Kalifornijas privātuma likumu pārkāpumiem. Lieta ir zināma kā Brown et al v Google LLC et al, ASV apgabaltiesa, Kalifornijas ziemeļu apgabals, Nr. 20-03664.

Pirms gada Google tika sodīts ar naudas sodu 43 miljonu dolāru apmērā par lietotāju maldināšanu saistībā ar viņu personas atrašanās vietas datu vākšanu. Izlīgums tika pieņemts aptuveni astoņus mēnešus pēc tam, kad tika ziņots, ka ASV apgabala tiesnese Lūsija Koha tika “satraukta”, uzzinot, ka Google joprojām izseko lietotājus “inkognito” režīmā savā pārlūkprogrammā Chrome.

Tikmēr Google ieņēmumi no reklāmām 2023. gada pirmajā pusē sasniedza 110,9 miljardus ASV dolāru, kas veido 81% no kopējiem ieņēmumiem 137,7 miljardu ASV dolāru apmērā.