Google 4. janvārī izslēgs sīkfailus 30 miljoniem cilvēku jeb 1% Chrome lietotāju

Cenšoties ievērot privātuma noteikumus, Google ceturtdien sniedza nozīmīgu paziņojumu. Sākot ar 4. janvāri, uzņēmums paziņoja, ka plāno pakāpeniski pārtraukt ilgi gaidīto trešo pušu sīkfailu izmantošanu pārlūkā Chrome.

Pārcelšanās ietekmēs 1% Chrome lietotāju, aptuveni 30 miljonus cilvēku. Tas iezīmē pirmo soli Google privātuma smilškastes iniciatīvā, kuras mērķis ir aizstāt sīkfailus ar alternatīvu izsekošanas metodi, kas tiek uzskatīta par privātumam draudzīgāku.

Tomēr nesāciet svinēt vēl tikai; tas nenozīmē, ka Google ir pilnībā pārtraucis izsekot jūsu tiešsaistes darbībām. Google Chrome turpina izsekot lietotājus, izmantojot metodi, kas atšķiras no pārlūkprogrammām, piemēram, Firefox un Safari. Diemžēl daudzi lietotāji neapgrūtina pārlūkprogrammas pārslēgšanu. Pozitīvi ir tas, ka Google atjauninātā Chrome versija tiek uzskatīta par privātuma uzlabojumu, kas atklāj mazāk informācijas par lietotāju darbībām tiešsaistē.

Sīkfailu vietā Google ir ieviesis jaunu rīku komplektu, kas ļauj pašai pārlūkprogrammai Chrome pārraudzīt jūsu tiešsaistes uzvedību. Šie dati paliek jūsu ierīcē, pārlūkprogrammai klasificējot jūs dažādās grupās vai “Reklāmu tēmās”, piemēram, “Jogas cienītājs” vai “Jaunais konservatīvs”. Lai gan vietnes var jautāt par jūsu kategorijām, tās nevarēs jūs precīzi identificēt, vismaz ne izmantojot sīkfailus.

Izstrāde notiek tikai trīs gadus pēc tam, kad uzņēmumam Google tika uzlikts naudas sods 600 000 eiro apmērā par Eiropas noteikumu neievērošanu par personas “tiesībām tikt aizmirstam” tiešsaistē. Naudas sods, augstākais Beļģijas varasiestādes jebkad uzliktais naudassods, tika piemērots pēc tam, kad Google noraidīja Beļģijas pilsoņa lūgumu noņemt novecojušos un kaitīgos meklēšanas rezultātus no vietnes meklēšanas rezultātiem.

Pēdējo trīs gadu desmitu laikā tīmekļa vietnes un tehnoloģiju uzņēmumi ir izmantojuši “trešās puses sīkfailus” kā galveno līdzekli, lai izsekotu patērētāju uzvedībai tiešsaistē. Ja esat pamanījis reklāmas par apavu pāri, ko pievienojāt grozam pirms nedēļām, sekojot jums tīmeklī, iespējams, ir iesaistīti trešo pušu sīkfaili. Šīs sīkdatnes ļauj vietnēm sadarboties ar dažādiem uzņēmumiem, tostarp Google, lai pārraudzītu jūsu tiešsaistes aktivitātes, radot bažas par privātumu.

Viktors Vongs, Google vecākais Privacy Sandbox produktu pārvaldības direktors, uzsvēra būtiskās izmaiņas interneta darbībā. Viņš norādīja, ka Privacy Sandbox komandas misija ir nodrošināt, lai cilvēku tiešsaistes aktivitātes paliktu privātas bezmaksas un atvērtā internetā, saskaņojot ar Google plašāko misiju padarīt informāciju pieejamu un noderīgu ikvienam, ziņoja Gizmodo.

“Mēs veicam vienas no lielākajām izmaiņām interneta darbībā laikā, kad cilvēki vairāk nekā jebkad agrāk paļaujas uz bezmaksas pakalpojumiem un saturu, ko piedāvā tīmeklis,” sacīja Viktors Vongs, Google vecākais produktu pārvaldības direktors konfidencialitātes jomā. Sandbox, intervijā Gizmodo pastāstīja 2023. gada aprīlī. “Privacy Sandbox komandas uzdevums ir nodrošināt cilvēku darbību privātu brīvā un atvērtā internetā, un tas atbalsta plašāku uzņēmuma misiju, proti, nodrošināt, ka informācija joprojām ir pieejams ikvienam un noderīgs.”

Lai gan šīs privātuma smilškastes sīkfailu alternatīvas jau ir pieejamas pārlūkprogrammā Chrome, tās pašlaik nav obligātas. Lietotāji var tos atspējot iestatījumos, ja viņiem šī koncepcija šķiet nepievilcīga.

Šie notikumi ir nozīmīgi, jo lielākā daļa interneta lietotāju izmanto pārlūku Chrome. Kad Google pabeigs sīkfailu pakāpenisku izņemšanu, tas būtībā būs novecojis. Ja pārlūkā Chrome 4. janvārī pamanāt uznirstošo logu, tas norāda, ka esat daļa no 1% testa grupas, kas saņem noklusējuma “Izsekošanas aizsardzību” — Google terminu sīkfailu bloķēšanas rīkam. Ja ir iespējota izsekošanas aizsardzība, URL joslā pamanīsit nelielu acs ābola logotipu.