Galvenās izmaiņas dronu operatoriem noteiktā kategorijā, sākot ar 1. janvāri

2024. gada 1. janvārī bezpilota lidaparātu operatoriem, kas aktīvi darbojas (vai tiecas būt) īpašajā kategorijā, notiks būtiskas izmaiņas. Šīs izmaiņas ietver attālās ID (Remote Identification) ieviešanu un dažās Eiropas valstīs iespēju deklarēt EASA izstrādātos standarta scenārijus (STS). Šajā rakstā ir izskaidrota šo izmaiņu ietekme.

Attālais ID Obligāts

Sākot ar 2024. gada 1. janvāri, visiem konkrētajā kategorijā izmantotajiem droniem ir jābūt aprīkotiem ar Remote ID sistēmu. Šī sistēma darbojas kā bezpilota lidaparātu lidojuma radara veids, ļaujot izpildītājiem un apkārtnes iedzīvotājiem uztvert Remote ID signālus. Izmantojot lietotni, kļūst iespējams identificēt drona īpašnieku (operatora numuru), izsekot tā maršrutam un noteikt pilota atrašanās vietu.

Jaunākie dronu modeļi, tostarp DJI Inspire 3 un Mavic 3 Pro, jau atbalsta Remote ID. Vecāki modeļi, piemēram, pirmās paaudzes Mavic 3, Mavic 3 Enterprise un Matrice 30 Series, ir saņēmuši Remote ID funkcionalitāti, izmantojot programmaparatūras atjauninājumu. Visos šajos gadījumos operatoriem ir tikai jānodrošina, lai iestatījumu izvēlnē tiktu ievadīts operatora numurs (ieskaitot pēdējos 3 burtus!).

Remote ID papildinājums

Vai lidojat ar dronu, kuram nav Remote ID atbalsta un, visticamāk, tas nesaņems programmaparatūras atjauninājumu, piemēram, DJI Inspire 2, Mavic 2 Enterprise vai Matrice 200 Series? Jūs joprojām varat izpildīt Remote ID prasību, instalējot Remote ID papildinājumu dronā. Šis modulis pārraida atrašanās vietas datus un operatora numuru, izmantojot Bluetooth+Wifi. To sauc arī par tiešo vai apraides attālo ID.

Šāda moduļa piemērs ir Nīderlandes uzņēmuma BlueMark Innovations DroneBeacon Db120. Šis papildinājums darbojas pilnībā atsevišķi, un tam ir savs akumulators un GNSS uztvērējs. Konfigurējot moduli ar savu operatora numuru, pievienojot to dronam un aktivizējot katra lidojuma laikā, jūs viegli izpildāt attālinātās identifikācijas prasības. Ir arī iebūvēta versija: DroneBeacon Db121pcb. Citus Remote ID papildinājumus var atrast EASA tīmekļa vietnē.

EASA STS deklarēšana

Ja vēl neesat aktīvs konkrētajā kategorijā, bet vēlaties būt, ir vērts zināt, ka no 2024. gada 1. janvāra varat izmantot EASA standarta scenāriju (STS). Lai to izdarītu, aizpildiet deklarāciju un nosūtiet to savai valsts civilās aviācijas iestādei. Pēc pilnībā aizpildītas deklarācijas apstiprināšanas jūs varat nekavējoties sākt lidot kā operators.

Standarta scenārijs piedāvā visvienkāršāko veidu, kā kļūt aktīvam kā operatoram kategorijā Konkrēts. Tomēr ņemiet vērā, ka jums ir jāspēj pierādīt atbilstību visām darbības prasībām. Tas nozīmē, ka jums joprojām ir jāstrādā pie darbības rokasgrāmatas, jāsaglabā žurnāli, jābūt atbilstošai apdrošināšanai un jārisina visi citi saistītie aspekti.

Divi varianti

No 1. janvāra dažās ES dalībvalstīs jūsu valsts CAA var deklarēt šādus divus STS:

STS-01: VLOS virs kontrolētas zemes virsmas apdzīvotā vietā.
STS-02: BVLOS ar gaisa telpas novērotājiem virs kontrolētas zemes virsmas mazapdzīvotā vietā.

Ņemiet vērā, ka pašreizējie EASA standarta scenāriji piedāvā nelielu pievienoto vērtību. Īpaši prasība pēc kontrolētas zemes virsmas padara STS ļoti ierobežotu lietojamību. Turklāt operācijām kontrolētajā gaisa telpā (CTR zonās) tiek piemērotas papildu procedūras. Un, kas ir svarīgi, STS-01 un STS-02 pieņem dronus ar C5 un C6 marķējumu, kas pašlaik nav pieejami (izņemot divus izņēmumus).

Īsumā: iespēja deklarēt EASA STS būtībā ir sarkanā siļķe. Diez vai varat izvairīties no sarežģītākas lietojumprogrammas, kas balstītas uz PDRA vai SORA, ja vēlaties jēgpilni darboties kategorijā Īpašais pēc 2024. gada 1. janvāra.

Šo rakstu jums piedāvā BlueMark Innovations BV, DroneBeacon RemoteID moduļu ražotājs.