ES negodīgi vēršas pret ASV uzņēmumiem, norāda 21 likumdevējs

Tuvojoties Eiropas Savienības Digitālo tirgu likumam, ASV likumdevēji uzskata, ka tiesību akti ir negodīgi vērsti pret ASV uzņēmumiem. Vēstulē, kas nosūtīta ASV prezidentam Džo Baidenam, 21 Pārstāvju palātas deputāts lūdza prezidentu izskatīt, vai likums tiks izpildīts godīgi. Likumdevēji norādīja, ka neviens uzņēmums, kas atrodas ES, nav identificēts kā “vārtu sargs” saskaņā ar DMA.

Salīdzinājumam, piecām ASV kompānijām ES piešķīra vārtsarga statusu. Tie bija Apple, Google, Meta, Amazon un Microsoft. Tāpat tikai viens uzņēmums, kas atrodas Ķīnā, tika uzskatīts par vārtsargu saskaņā ar jauno likumu.

“Mūsu ekonomikai un Amerikas strādniekiem ir obligāti jānodrošina mūsu vadošā loma šajā nozarē,” teikts Reuters sniegtajā vēstulē. “Vadošo ASV uzņēmumu noteikšana par “vārtu sargiem” draud sagraut ASV ekonomiku, mazināt mūsu globālo vadību digitālajā jomā un apdraudēt patērētāju drošību.”

Vai ASV uzņēmumi tiek izcelti atsevišķi?

Varētu iebilst, ka ES nav neviena tik milzīga tehnoloģiju uzņēmuma kā iepriekš minētie pieci ASV uzņēmumi. Tomēr tas nenozīmē, kāpēc vairāk Ķīnas tehnoloģiju uzņēmumu netika iekļauti DMA. Piemēram, TikTok īpašnieks ByteDance bija vienīgais Ķīnā reģistrētais uzņēmums, ko sauca par vārtsargu saskaņā ar DMA. ASV likumdevēji norādīja uz Alibaba, Huawei un Tencent kā Ķīnas korporācijām, kuras, iespējams, garantējušas vārtsarga statusu.

Vēstulē teikts, ka “ES neizskaidrojami nespēja noteikt nevienu Eiropas mazumtirgotāju, satura koplietošanas platformu, maksājumu uzņēmumu un telekomunikāciju uzņēmumus.

ASV un ES parasti ir darba attiecības, taču šis strīds to var izjaukt. Kā atzīmē Reuters, ASV brīdināja, ka DMA izmantošana ASV uzņēmumiem var negatīvi ietekmēt tās attiecības ar ES.

“Mūsu spēcīgās attiecības ar mūsu Eiropas sabiedrotajiem joprojām ir būtiskas,” teikts vēstulē. “Tomēr nesenie ES iestāžu lēmumi var nopietni kaitēt Amerikas konkurētspējai un drošības interesēm.”

Ko nozīmē apzīmējums “vārtsargs”?

Saskaņā ar DMA ES ir tiesības iecelt uzņēmumus par “vārtu sargiem”. Būtībā šie uzņēmumi kontrolē piekļuvi būtiskam pakalpojumam. Tomēr svarīgāks termins, kas jāzina, ir “pamata platformas pakalpojums”. Platformas pamatpakalpojumi ir tie, kas kalpo kā svarīgs kanāls starp ES uzņēmumiem un patērētājiem. Uzņēmumiem ir jāpadara šis pakalpojums starpplatformu ES, ja to pakalpojums ir noteikts kā platformas pamatpakalpojums.

Ir viegli saprast, kāpēc lielie tehnoloģiju uzņēmumi būtu pret šo koncepciju. Ekskluzīvi produkti un pakalpojumi ir būtiski konkurētspējīgu platformu veidošanai. Turklāt lielu pakalpojumu starpplatformu versiju izstrāde var prasīt papildu laiku un pūles.

Tomēr nav skaidrs, kādas izmaiņas varētu rasties šīs vēstules rezultātā.