Bažas par ChatGPT konfidencialitāti: Itālijas sargsuns atklāj, ka OpenAI ChatGPT pārkāpj privātuma noteikumus

OpenAI atkal tiek kritizēta pēc tam, kad Itālijas sargsuns apsūdzēja populārā AI rīka ChatGPT ražotāju par privātuma likumu pārkāpšanu Itālijā. Itālijas datu aizsardzības iestāde pirmdien paziņoja, ka ir informējusi OpenAI, ka tās ChatGPT mākslīgā intelekta tērzēšanas robota lietojumprogramma pārkāpj datu aizsardzības noteikumus.

Itālijas sargsuns, kas pazīstams kā Garante, kas ir atzīta par vienu no Eiropas Savienības proaktīvajām struktūrām, novērtējot AI platformas atbilstību datu privātuma noteikumiem, pagājušajā gadā bija īslaicīgi aizliegusi ChatGPT saistībā ar iespējamiem ES privātuma noteikumu pārkāpumiem.

Nesenā paziņojumā Garante atklāja savas izmeklēšanas pabeigšanu, atklājot, ka ir pazīmes par vienu vai vairākiem iespējamiem datu privātuma pārkāpumiem. Iestāde piešķīra Microsoft atbalstītajam OpenAI 30 dienu laiku, lai iesniegtu aizsardzības argumentus. Tā arī norādīja, ka izmeklēšanā tiks ņemti vērā Eiropas darba grupas secinājumi, kuru sastāvā ir valstu privātuma uzraugi, ziņo Reuters.

Itālija bija pirmā Rietumeiropas valsts, kas vērsās pret ChatGPT — strauji attīstošu mākslīgo intelektu, ko uzraudzīja likumdevēji un regulatori. Saskaņā ar ES Vispārīgo datu aizsardzības regulu (GDPR), kas ieviesta 2018. gadā, uzņēmumiem, par kuriem tiks konstatēti noteikumu pārkāpumi, var draudēt naudas sods līdz pat 4% no to globālā apgrozījuma.

Šī nav pirmā reize, kad OpenAI tiek apsūdzēts par privātuma pārkāpumu pārkāpumiem. 2023. gada martā Itālijas datu aizsardzības iestāde uz laiku aizliedza OpenAI ChatGPT iespējamo privātuma pārkāpumu dēļ. Tajā laikā Itālijas privātuma regulators paziņoja, ka aizliegums būs spēkā līdz brīdim, kad OpenAI ievēros Eiropas Savienības privātuma likumus.

Savā tīmekļa vietnē ievietotajā paziņojumā Itālijas Nacionālā personas datu aizsardzības iestāde norādīja, ka ChatGPT vairākos veidos ir pārkāpusi ES Vispārīgo datu aizsardzības regulu (GDPR), tostarp nelikumīgi apstrādājot cilvēku datus un neliedzot nepilngadīgajiem piekļūt AI tērzēšanas robotam.

“ChatGPT nevar turpināt datu apstrādi, pārkāpjot privātuma likumus. Itālijas SA uzlika tūlītēju pagaidu ierobežojumu Itālijas lietotāju datu apstrādei, ko veic ASV bāzētais uzņēmums OpenAI, kas izstrādā un pārvalda platformu. Tika uzsākta arī lietas apstākļu izmeklēšana. Par datu pārkāpumu, kas ietekmēja ChatGPT lietotāju sarunas un informāciju par pakalpojuma abonentu maksājumiem, tika ziņots 20. martā. ChatGPT ir vispazīstamākā starp relāciju AI platformām, kas spēj līdzināties un izstrādāt cilvēku sarunas.

Tikmēr decembrī ES likumdevēji un valdības panāca provizoriskus noteikumus mākslīgā intelekta sistēmu, piemēram, ChatGPT, regulēšanai, iezīmējot progresu virzībā uz visaptverošu noteikumu izveidi šīs tehnoloģijas pārvaldībai.

Tikai dažu mēnešu laikā pēc izlaišanas ChatGPT ir kļuvis populārs miljoniem lietotāju. Tikai pirms divām nedēļām OpenAI laida klajā sava primārā lielā valodas modeļa GPT-4 jaunāko versiju, kas, pēc uzņēmuma apgalvojuma, spēj pārspēt 90% cilvēku SAT. Atšķirībā no saviem priekšgājējiem, OpenAI teica, ka jaunais GPT-4 ir liels multimodāls modelis, kas var atrisināt sarežģītas problēmas ar lielāku precizitāti, piebilstot, ka GPT-4 ir uzņēmuma līdz šim vismodernākā sistēma, kas rada drošākas un noderīgākas atbildes.