Atklāti 2023. gada pasaules vērtīgākie jaunuzņēmumi

Atvadoties no 2023. gada, ir pienācis laiks atskatīties uz tehnoloģiju ainavu un pievērst uzmanību drosmīgajiem jaunizveidotajiem uzņēmumiem, kas vētrainajā gadā mainīja un izmainīja dažādas nozares.

Kamēr tehnoloģiju akcijas svinēja vienu no saviem labākajiem gadiem pēdējo divu desmitgažu laikā pēc 2022. gada lejupslīdes, jaunuzņēmumi saskārās ar amerikāņu kalniņiem. No pēkšņas Silīcija ielejas bankas sabrukuma līdz starta burbulim, ko veicināja Federālo rezervju sistēmas gandrīz nulles procentu likmju politika, izaicinājumu bija daudz. Neaizmirstiet, ka stāstījumu papildināja ievērojamā vadības maiņa ar OpenAI izpilddirektora Sema Altmena atlaišanu un turpmāko pieņemšanu darbā.

Katru gadu pasaulē tiek izveidoti 50 miljoni jaunu jaunuzņēmumu, bet tikai 10% spēj sevi uzturēt ilgtermiņā. Tas pats ziņojums arī parādīja, ka tikai 40% jaunuzņēmumu ir rentabli, un viena trešdaļa jaunuzņēmumu turpina zaudēt naudu. Neskatoties uz šiem šķēršļiem, šie inovatīvie jaunizveidotie uzņēmumi ne tikai izturēja vētru, bet arī atstāja ilgstošu ietekmi, pārveidojot nozares.

Tātad, ņemot vērā to, kuri jaunizveidotie uzņēmumi patiešām ir guvuši panākumus?

Tipalti komanda ir iedziļinājusies pasaules lielāko jaunuzņēmumu vērtībās, lai atklātu veiksmīgākos uzņēmumus. Pētījumā tika aplūkotas arī valstis un nozares, kas ir veicinājušas veiksmīgākos jaunuzņēmumus. Pievienojieties mums, iedziļinoties stāstījumos par izturību, radošumu un triumfu mūsu 2023. gada vērtīgāko jaunuzņēmumu izpētē.

10 visaugstāk novērtētie jaunuzņēmumi

Rangs Uzņēmums Rūpniecība Valsts Novērtēšana (miljardi USD)
1 ByteDance Mediji un izklaide Ķīna 225.0B
2 SpaceX Rūpnieciskais Savienotās Valstis 150.0B
3 ŠEIN Patērētājs un mazumtirdzniecība Singapūra 66.0B
4 Svītra Finanšu pakalpojumi Savienotās Valstis 50.0B
5 Revolut Finanšu pakalpojumi Apvienotā Karaliste 33.0B
6 Episkās spēles Mediji un izklaide Savienotās Valstis 31.5B
7 Fanātiķi Patērētājs un mazumtirdzniecība Savienotās Valstis 31.0B
8 OpenAI Enterprise Tech Savienotās Valstis 29.0B
9 Canva Enterprise Tech Austrālija 25.4B
10 Zvans Finanšu pakalpojumi Savienotās Valstis 25.0B

Saraksta augšgalā ir uzņēmums, kas atrodas aiz ārkārtīgi populārās sociālo mediju platformas TikTok, kas lepojas ar iespaidīgu novērtējumu 225 miljardu USD apmērā. ByteDance, kas dibināta 2012. gadā, paredzēja AI iespēju izmantošanu, lai radītu lietotājiem ļoti atbilstošu saturu. Pārejot uz šodienu, uzņēmumam ir 2,5 miljardu lietotāju bāze dažādās platformās.

Otrajā pozīcijā atrodas mīklainā miljardiera Elona Maska dibinātais amerikāņu kosmosa kuģu ražotājs SpaceX. SpaceX, kas ir slavens ar atkārtoti lietojamu raķešu ražošanu kosmosa kuģiem, pārvalda arī Starlink, nodrošinot piekļuvi internetam vairāk nekā 60 valstīs, izmantojot vairāk nekā 5000 satelītu tīklu.

Uz trešo vietu sarakstā pretendē SHEIN, pasaulē lielākais modes preču mazumtirgotājs. SHEIN, kas specializējas apģērbu ražošanā par pieņemamu cenu, ar agrīnu TikTok ieviešanu kļuva par modes noteicēju. Izmantojot platformu produktu reklamēšanai, uzņēmums ieguva ievērojamu popularitāti, īpaši Z paaudzes vidū, pagājušajā gadā lejupielādes topu augšgalā panākot lietotni SHEIN.

Valstis, kurās ir visveiksmīgākie jaunuzņēmumi

Ar to atradums neapstājās. Tajā tika demonstrētas arī valstis ar vislielāko veiksmīgo jaunuzņēmumu skaitu. Lai gan Amerikas Savienotajās Valstīs ir vislielākais jaunuzņēmumu skaits, Singapūra pretendē uz vadošo pozīciju kā valsts ar vislabākajiem jaunizveidotajiem uzņēmumiem, kuras vidējā vērtība ir 5,5 miljardi USD. Valstī ir arī mājvieta 17 jaunizveidotiem uzņēmumiem, kuru vērtība pārsniedz 1 miljardu ASV dolāru, tostarp tādi ievērojami nosaukumi kā SHEIN un optiskās šķiedras uzņēmums Hyal Route.

Nevienlīdzība uzņēmējdarbībā

Lai gan vispārējais ziņojums no pirmā acu uzmetiena šķiet pozitīvs, uzņēmējdarbībā ir vērojamas ievērojamas demogrāfiskas tendences, ja padziļināti. Tipalti komandas pētījums atklāj izplatītu modeli, kurā lielāko daļu jaunuzņēmumu vada dibinātāji, kas ir vidēji 30 gadus veci amerikāņi.

Papildu ieskati:

  • Finansiālo panākumu ziņā plašsaziņas līdzekļu un izklaides industrija ir ienesīgākā jaunizveidotiem uzņēmumiem, un tās vidējais novērtējums ir 6,1 miljards USD.
  • Analizējot 10 veiksmīgākos jaunuzņēmumu dibinātājus, vidējais vecums, kurā viņi uzsāka savu uzņēmējdarbības ceļu, ir 30 gadi.
  • Pārbaudot veiksmīgāko uzņēmumu dibinātājus, dati atklāj ievērojamas dzimumu atšķirības. Vidējais starta dibinātājs pārsvarā ir vīrietis, un vīrieši veido 90% no saraksta. Vienīgā sieviete uzņēmēja top 10 ir Melānija Pērkinsa, Canva dibinātāja.