ASV saskaras ar ārvalstu kiberuzbrukumiem, jaunākais Ķīna

ASV pēdējā laikā ir saskārušās ar daudziem svešķermeņu kiberuzbrukumiem, un jaunākie draudi valstij nāk no Ķīnas. Hakeri, kas ir saistīti ar Tautas atbrīvošanas armiju, pēdējā gada laikā ir veiksmīgi ielauzušies aptuveni divos desmitos ASV sistēmu, ziņo Washington Post. The Post runāja ar vārdā nenosauktām ASV un nozares drošības amatpersonām, lai iegūtu šo skaitli, kas atbilst publiskajiem datiem no oficiālajiem ziņojumiem. ASV Kiberdrošības un infrastruktūras drošības aģentūra (CISA) ir valsts iestāde, kas pārvalda kiberinfrastruktūru, un ir minējusi Ķīnu kā daudzu ASV veikto kiberuzbrukumu vainīgo partneri.

ASV apgalvo, ka Ķīna ir sponsorētājvalsts aiz kiberuzbrukumiem ASV infrastruktūrai, jo īpaši attiecībā uz transportu. Citi komunālie pakalpojumi, piemēram, ūdens un spēkstacijas, ir arī galvenie mērķi. Ķīna varētu izmantot šos kiberuzbrukumus kā kara “praksi”. Tas notiek laikā, kad spriedze starp ASV un Ķīnu tuvojas galvaspilsētai, pirmajai cenšoties iegūt ražošanas neatkarību. Ja starp abām spēcīgajām valstīm kādreiz notiktu plaša mēroga konflikts, kiberuzbrukumi varētu palēnināt reakciju vai izraisīt dzimtenē haosu.

“Ir ļoti skaidrs, ka Ķīnas mēģinājumi kompromitēt kritisko infrastruktūru ir daļēji saistīti ar to, ka tie spēj izjaukt vai iznīcināt šo kritisko infrastruktūru konflikta gadījumā, lai vai nu neļautu ASV projicēt spēku Āzijā vai izraisīt sabiedrisku haosu Amerikas Savienotajās Valstīs — ietekmēt mūsu lēmumu pieņemšanu saistībā ar krīzi,” laikrakstam Post sacīja CISA izpilddirektors Brendons Velss. “Tās ir būtiskas izmaiņas, salīdzinot ar Ķīnas kiberaktivitāti pirms septiņiem uz 10 gadiem, kas galvenokārt bija vērsta uz politisko un ekonomisko spiegošanu.”

ASV kiberuzbrukumu grupas var būt saistītas ar Ķīnu

Ķīna nav vienīgā valsts, kas sāk kiberuzbrukumus ASV, saskaņā ar valdības amatpersonu teikto, Irāna ir arī mēģinājusi pārkāpt ASV infrastruktūru. Un doma, ka potenciālos kiberuzbrukumus varētu izmantot kā daļu no lielāka konflikta, ir vairāk nekā tikai aizdomas. Krievijas notiekošajā iebrukumā Ukrainā Krievija uzbrūk valstij ar sauszemes uzbrukumiem, gaisa triecieniem un kiberuzbrukumiem.

ASV valdība ir identificējusi grupu, kas pazīstama ar nosaukumu Volt Typhoon, kā kiberuzbrukumu avotu. Turklāt tajā grupa tiek raksturota kā “Ķīnas Tautas Republikas (ĶTR) valsts sponsorēts kiberakteris”. Grupa izmanto uzbrukuma metodi, kas pazīstama kā “dzīvošana ārpus zemes”. Izmantojot šo procesu, Volt Typhoon uzbrukumi var sajaukties ar parasto lietošanu un palikt nepamanīti.

Kiberuzbrukumi varētu saasināties, Ķīnai un ASV turpinot virzīties uz karadarbību. Mēs jau esam redzējuši daudz kiberuzbrukumu pret uzņēmumiem arī privātajā sektorā.