Arkanzasas ziņu izdevējs iesūdz Google tiesā par pretmonopola likuma pārkāpšanu

Kāds Arkanzasas ziņu izdevējs iesniedz tiesā prasību pret Google par iespējamu pretmonopola likuma pārkāpumu. Izdevējs Helena World Chronicle atrodas Arkanzasā un apgalvo, ka Google izmanto pret konkurenci vērstu praksi, lai no izdevēja “noņemtu ziņas, lasītājus un ieņēmumus no reklāmām”. Šī nebūtu pirmā šāda veida tiesas prāva uzņēmumam Google. Šogad tā ir bijusi tiesā divas reizes par dažādiem iespējamiem pretmonopola pārkāpumiem.

Novembrī tā pabeidza savu prāvu ar ASV Tieslietu departamentu. Šajā izmēģinājumā tika apgalvots, ka Google pārvalda nelegālu monopolu ar Search, un spriedums tiks pieņemts 2024. gadā. Pavisam nesen tā izmēģinājumu pabeidza ar Epic Games. Šī bija vēl viena tiesas prāva, kurā tika apgalvots, ka Google pārvalda nelikumīgu monopolu un pārkāpj pretmonopola likumu. Tomēr šoreiz tas bija ap Play veikalu un tā maksājumu sistēmu lietotnē. Epic uzvarēja šajā lietā, kas lika uzņēmumam Google sagatavoties apelācijas iesniegšanai. Taču ļoti iespējams, ka Google būs kaut kādā veidā jālabo situācija.

Nav skaidrs, vai šī jaunā tiesas prāva nonāks tiesā. Taču tas nebūtu maz ticams, ņemot vērā Google neseno zaudējumu pret Epic un citus iespējamos pretmonopola pārkāpumus. Prasība šonedēļ tika iesniegta ASV apgabaltiesā DC. Prasībā tiek apgalvots, ka Google “badā brīvo presi” un liek tai zaudēt “miljardiem dolāru”, kopīgojot saturu Google tīklā.

Tiem, kas to nezina, tas attiecas uz satura fragmentiem, ko Google ievieto meklēšanas rezultātos. Kas bieži vien var parādīt precīzu informāciju, ko cilvēki meklē. Tas savukārt var izraisīt zaudētu vietnes apmeklējumu, no kuras Google ņem saturu. Tādējādi Google saglabā ieņēmumus no reklāmām un lasītāju loku.

Arkanzasas pretmonopola tiesas prāvā tiek apgalvots, ka Google AI rīki pasliktina problēmu

Prasība attiecas uz diviem dažādiem rīku komplektiem, ko Google izmanto informācijas iegūšanai. Pirmais ir Google zināšanu diagrammas rīki, ko tā izveidoja pirms nedaudz vairāk nekā desmit gadiem. Zināšanu diagrammas paneļi ir tas, ko redzat pa labi no meklēšanas rezultātiem, kad ierakstāt vaicājumu Google tīklā.

Prasības sūdzībā teikts: “Kad lietotājs meklē informāciju par tēmu, Google meklēšanas rezultātu labajā pusē parāda “Zināšanu paneli”. Šajā panelī ir ietverts no Knowledge Graph datu bāzes iegūtā satura kopsavilkums,” teikts sūdzībā. “Google apkopoja šo milzīgo datu bāzi, iegūstot informāciju no izdevēju vietnēm — ko Google sauc par “tīmeklī kopīgotiem materiāliem” — un no “atvērtā koda un licencētām datu bāzēm”. Tomēr zināšanu grafiks ir tikai daļa no problēmas.

Prasībā arī norādīts, ka Google jaunās mākslīgā intelekta tehnoloģijas tiek izmantotas, lai palīdzētu izsūknēt saturu. Tajā norādīts, ka Google Search Generative Experience un Bard AI tērzēšanas robots tiek izmantots, lai “atturētu galalietotājus apmeklēt to Class dalībnieku vietnes, kuri ir daļa no digitālo ziņu un publicēšanas tirdzniecības līnijas”.

Daļa no prasības ir vērsta uz SGE metodēm rezultātu izplatīšanai cilvēkiem, kuri meklē informāciju. Saskaņā ar tiesas prāvu SGE piedāvā informāciju, ko cilvēki meklē sarunvalodas režīmā. Tādējādi meklētājam nav jāklikšķina, lai atvērtu izdevēja vietni. Un, savukārt, izdevējs zaudē trafiku, apgalvo tiesas prāva. Wall Street Journal ziņojumā ir sniegta informācija par problēmu, kas saistīta ar Google AI rīku ieviešanu meklēšanā. Šajā ziņojumā norādīts, ka izdevēji ir noraizējušies, ka šie AI rīki izraisīs trafika samazināšanos par 20% līdz 40%.

Prasība paredz, ka uzņēmumam Google ir jāsaņem piekrišana izmantot izdevēja datus sava AI apmācīšanai

Ir pāragri pateikt, kā Arkanzasas pretmonopola tiesas prāva virzīsies uzņēmumam Google. Tomēr nebūtu pārsteidzoši, ja Google nokārtotos. Tas tiek darīts ar izdevējiem Kanādā un Vācijā. Arkanzasas tiesas prāvā pret Google vērsta gan zaudējumu atlīdzināšana, gan izpildraksts. Ja rīkojums tiks izpildīts, uzņēmumam Google būtu jāsaņem izdevēju piekrišana izmantot viņu datus mākslīgā intelekta apmācībai.

Pašlaik tiek apgalvots, ka Google Bard AI ir apmācīts par datiem no ziņu un mediju vietnēm. Washington Post rakstā tika atklāts, ka ziņas un plašsaziņas līdzekļi ir trešā lielākā kategorija, ko izmanto AI apmācīšanai. Jo vairāk dati tiek izmantoti apmācībai, jo lielāka iespēja, ka AI meklēšanas rezultātos radīs vairāk zaudētas trafika. Vai vismaz tā baidās izdevēji. Prasība paredz, ka uzņēmumam Google ir jālūdz izmantot šos datus. Bet vēl svarīgāk ir nesaņemt sodu meklēšanas rezultātos, ja tas atsakās un atsakās to izmantot.

Tie ir jautājumi, ar kuriem mēdz dalīties lieli un mazi, valsts un reģionālie izdevēji. Mūsu pašu Kriss Jakuličs piekrīt šim noskaņojumam. “Uzņēmuma prasības, kas iesūdzēja Google tiesā, ir bažas, kas ir pašas publikācijai ar Google un tā mātesuzņēmumu Alphabet. Pret konkurenci vērsta rīcība pārkāpj ASV pretmonopola likumu. Viņu meklēšanas mākslīgā intelekta produkti un arī Gemini AI ziņu izdevēji ir ļoti noraizējušies par saviem ieņēmumu modeļiem, ”saka Yackulic.