Accel piesaista $ 650 miljonus, lai ieguldītu Eiropas un Izraēlas jaunizveidotajos uzņēmumos

Riska kapitāla uzņēmums Accel otrdien paziņoja, ka ir piesaistījis 650 miljonus USD jaunā fondā, lai ieguldītu Eiropas un Izraēlas agrīnās stadijas jaunuzņēmumos, kas koncentrējas uz mākslīgo intelektu (AI) un kiberdrošību. Finansējums ir vēl viena zīme, ka riska kapitāla tirgus var piedzīvot atveseļošanos pēc divu gadu sausuma.

Otrdienas paziņojumā presei uzņēmums Accel, kas pazīstams ar savām agrīnajām likmēm par Facebook un mūzikas straumēšanas pakalpojumu Spotify, sacīja, ka jaunais fonds tiks izmantots, lai “atbalstītu ambiciozus dibinātājus, kuri veido globālus kategoriju uzņēmumus” Eiropā un Izraēlā.

Jaunais fonds būs Accel astotais kopš Londonas biroja atvēršanas 2000. gadā. Līdz šim Accel ir atbalstījis vairāk nekā 200 jaunuzņēmumu 20 reģiona valstīs. Riska kapitāla uzņēmumam joprojām ir ieguldījumi vairāk nekā 100 uzņēmumos.

Šīs ziņas nāk mazāk nekā mēnesi pēc tam, kad General Catalyst, cita ietekmīga Silīcija ielejas riska kapitāla kompānija, kas pazīstama ar tādiem hitiem kā Stripe un Snap, slēdza gandrīz 6 miljardu dolāru fondu, lai ieguldītu tehnoloģiju jaunuzņēmumos.

Eiropas un Izraēlas riska kapitāla nozare piedzīvo strauju paplašināšanos, par ko liecina satriecošās investīcijas 66 miljardu USD apmērā 2023. gadā. Neskatoties uz šo iespaidīgo skaitli, tas nobāl salīdzinājumā ar 150 miljardiem USD, kas tajā pašā periodā tika iesūknēti ASV, kā atklāja Dealroom dati. Šī izaugsmes trajektorija ir vēl pārsteidzošāka, atskatoties uz necilajiem pirmsākumiem 2003. gadā, kad investīcijas reģionā sasniedza tikai 1,1 miljardu ASV dolāru, salīdzinot ar 17 miljardiem ASV dolāru.

“Tagad Eiropā un Izraēlā ir vairāk nekā 360 riska atbalstītu vienradžu, un visa ekosistēma ir attīstījusies no tādas, kas piesaistīja aptuveni 1 miljardu ASV dolāru kapitālu, līdz 66 miljardiem ASV dolāru 2023. gadā.”

Saskaņā ar Dealroom pagājušajā gadā publiskotajiem datiem, darbinieki no 248 riska atbalstītiem vienradžiem visā Eiropā un Izraēlā ir veicinājuši 1451 jauna tehnoloģiju jaunuzņēmuma izveidi reģionā.

Harijs Neliss, Accel galvenais partneris, uzsvēra aizmirsto tehnoloģiju karsto punktu parādīšanos Eiropā — reģionos, kas investoriem vēl nav pilnībā jāizmanto, bet kuri ir pilni ar inovācijas potenciālu. Viņš norādīja uz Lietuvu un Rumāniju kā izciliem piemēriem valstīm, kuras piedzīvojušas nozīmīgus panākumus tehnoloģiju jomā. Piemēram, Lietuvā Vinted, lietotu preču tirgus, pieaugums ir novedis to līdz vienradža statusam, kura vērtība ir 4,5 miljardi USD. Līdzīgi, Rumānijā UiPath publiskajos tirgos ir guvis viļņus ar satriecošu 10,9 miljardu dolāru novērtējumu.

Savukārt Accel paredz, ka investīcijas no sava jaunākā agrīnās stadijas fonda tiks novirzītas aptuveni 25 līdz 30 uzņēmumos, atspoguļojot nepārtrauktu uzticību reģiona plaukstošajai tehnoloģiju ainavai.

Nelis piebilda, ka Eiropas tehnoloģiju ekosistēma ir īpaši attīstījusies gandrīz 25 gadu laikā, kopš tā 2000. gadā atvēra savu Londonas biroju kā atsevišķu fondu.

“AI būs liela platformas maiņa, kas, iespējams, turpināsies nākamos 10 gadus, un mēs sagaidām, ka AI uzņēmumos varēsim izdarīt daudz likmju,” sacīja Nelis. “Kopš tā laika vide ir dramatiski mainījusies, ” Nelis teica CNBC.