23andMe kāpums un kritums: kā DNS testēšanas starta uzņēmums 23andMe kļuva no 6 miljardu dolāru vērtējuma līdz pensu akcijām

23andMe, ģenētiskās testēšanas uzņēmums, kas reiz bija ļoti augsts ar vērtējumu, tagad cīnās par savu izdzīvošanu. Tikai īsu brīdi atpakaļ 23andMe izcēlās kā viens no daudzsološākajiem Silīcija ielejas jaunizveidotajiem uzņēmumiem. Tomēr DNS testēšanas uzņēmums kopš tā laika ir piedzīvojis satriecošu 98% novērtējuma kritumu, salīdzinot ar 6 miljardu dolāru maksimumu. Uzņēmums tagad ir nomocīts ar privātuma problēmām un cīņām ar hakeriem, kuriem izdevās nozagt ģenētiskos datus no tās platformas.

Saskaroties ar izaicinājumiem, kas saistīti ar savu biznesa modeli un pastāvīgām bažām par datu privātumu, 23andMe novērtējums ir nokrities gandrīz līdz nullei, radot risku, ka Nasdaq to izņems no biržas. Uzņēmums šobrīd piedzīvo grūtus laikus, jo tam ir grūti izdzīvot šajā sarežģītajā vidē.

Uzņēmums 23andMe, ko 2006. gadā dibināja Linda Aveja, Pols Kuzenca un Anne Vojcicki, sākotnēji bija izcils jaunuzņēmums Silīcija ielejā. Tas ieguva popularitāti, piedāvājot dāvanā ģenētisko testu komplektus ar vīziju izmantot ģenētisko informāciju, lai mainītu veselības aprūpi. Uzņēmuma mērķis bija dot cilvēkiem iespēju izprast savu veselību, izmantojot pieejamus ģenētiskos testus.

Neskatoties uz izpilddirektores Anne Wojcicki drosmīgajām iniciatīvām, 23andMe ir cīnījies, lai gūtu peļņu, pakļaujot riskam savus ambiciozos mērķus. Lai gan sākotnēji mājas DNS tests attiecībā uz senčiem un veselības apdraudējumiem bija veiksmīgs, izaicinājums radās tāpēc, ka klientiem tests bija jāveic tikai vienu reizi. Tas lika 23andMe nepārtraukti atrast jaunas ieņēmumu plūsmas, izraisot neveiksmīgus mēģinājumus, piemēram, abonēšanas pakalpojumu un zāļu izstrādi.

Kā ziņojām pagājušā gada beigās, 23andMe apstiprināja, ka hakeri ir nozaguši 6,9 miljonu lietotāju senču datus, tostarp ierakstus par “bagātākajiem cilvēkiem, kas dzīvo ASV un Rietumeiropā”. Uzņēmums sākotnēji paziņoja, ka hakeriem izdevies uzlauzt aptuveni 0,1% klientu personas datus, kas ir aptuveni 14 000 personu. Taču saskaņā ar TechCrunch ziņojumu izrādījās, ka liels skaits “citu lietotāju” kļuva par šī datu pārkāpuma upuriem – kopumā tika ietekmēti 6,9 miljoni personu.

Uzņēmuma akciju cena ir kritusi, radot draudus tam, ka tā tiks svītrota no NASDAQ. Lai glābtu savu situāciju, 23andMe pēta tādas iespējas kā patērētāju un zāļu izstrādes uzņēmumu sadalīšana.

“Viņiem ir lielas ambīcijas, bet nav daudz naudas. Tātad pēc visiem šiem gadiem viena lieta, ko 23andMe nav spējusi izdarīt, ir peļņa. DNS testi nepelna naudu. Tātad no aptuveni 1,4 miljardiem USD, ko viņi ir piesaistījuši, izmantojot dažādas riska kapitāla kārtas un SPAC darījumu, ko viņi veica 2021. gadā, viņi ir iztērējuši aptuveni 80% no tā. Un viņu akcijas šodien, uzņēmuma vērtība patiešām ir aptuveni 120, 130 miljoni USD, kas ir zemāka par augstāko līmeni, kas pārsniedz 6 miljardus. Pēc tam, kad viņi to izdarīja SPAC. Un paskatieties, pagājušajā gadā viņiem bija jāveic trīs atlaišanas kārtas, jāpārdeva meitas uzņēmums. Viņiem tiešām ir nācies dažos veidos samazināt savas ambīcijas. Bet citos veidos, Anne Wojcicki, viņa ir vadīta persona ar lielu redzējumu. Un, lai arī cik viņa ir sagriezusi lietas, viņa arī joprojām īsteno nozīmīgas šīs vīzijas daļas, kuras būs grūti īstenot,” intervijā raidījuma vadītājam Aleksam Ossola sacīja The Wall Street Journal reportieris Rolfs Vinklers.

Kādā Wall Street Journal videoklipā reportieris Rolfs Vinklers un vadītājs Alekss Ossola iedziļinās 23andMe vēsturē, biznesa modelī, izaicinājumos un kļūdas, kas to noveda līdz šim punktam. Diskusija atspoguļo neskaidro 23andMe nākotni, atzīstot šķēršļus, ar kuriem tas saskaras, vienlaikus apzinoties tā potenciālu. Joprojām nav skaidrs, vai uzņēmums var mainīt savu likteni un atgūt panākumus, jo tikai laiks spēj atbildēt uz 23andMe likteni.