17 vispieprasītākās darba vietas nākotnei

Darba pasaule piedzīvo pārmaiņas, ko veicina strauja mākslīgā intelekta (AI) un ģeneratīvā AI attīstība. Šīs izmaiņas kopā ar pieaugošo uzsvaru uz zaļāku nākotni pārveido nodarbinātību dažādās nozarēs. Lai gan dažas lomas samazinās, citas šajā mainīgajā ainavā uzplaukst.

Starp neskaitāmajiem tehnoloģiskajiem sasniegumiem izceļas lielu valodu modeļu, piemēram, ChatGPT un Bard, parādīšanās, kas izraisa diskusijas par to, kā ģeneratīvais AI veidos turpmāko darbu kopš OpenAI ChatGPT izlaišanas sabiedrībai novembrī.

Šīs straujās tehnoloģiskās evolūcijas laikā eksperti cīnās, prognozējot precīzu šo rīku ietekmi uz mūsu darba paradumiem. Paredzams, ka AI tērzēšanas robotu, piemēram, ChatGPT, pieaugošā jauda un pieejamība ietekmēs darba tirgus rezultātus, vai nu uzlabojot darbinieku spējas un produktivitāti, vai potenciāli samazinot cilvēku nodarbinātības iespējas atkarībā no lomām un nozarēm.

Savā 2023. gada aprīļa ziņojumā Goldman Sachs ierosināja, ka AI varētu aizstāt satriecošus 300 miljonus pilnas slodzes darbavietu. Goldman Sachs nav viens. Savā nesenajā prognozē Pasaules ekonomikas foruma 2024. gada globālo risku pārskats arī pievēršas šīm bažām, paredzot darba vietu pieaugumu nākamajos piecos gados, pamatojoties uz apsekojumu atbildēm un SDO darba tirgus statistiku.

Saskaņā ar ziņojumu tiem, kuri meklē darba drošību, būtu jāapsver AI un mašīnmācīšanās speciālistu apmācība, paredzot 40 procentu pieaugumu līdz 2027. gadam, kā rezultātā tiks radīts viens miljons jaunu darba vietu. Analītiskās prasmes, neatkarīgi no tā, vai tie ir biznesa informācijas analītiķi, informācijas drošības analītiķi vai datu analītiķi, arī tiek uzskatītas par vērtīgām. Ilgtspējības lomas, piemēram, ilgtspējības speciālisti, ieņem otro vietu pēc nozīmes.

Pretēji satraucošajiem virsrakstiem, kuros attēlota automatizācija, kas aizstāj cilvēku lomas, rūpīgāka izpēte atklāj niansētāku stāstījumu. Tā ir smalka deja starp cilvēka atjautību un mašīnu precizitāti, radot jaunas iespējas, attīstoties tehnoloģijām.

Šis gabals neparedz novecošanos, bet kalpo kā kompass, kas virza lasītājus uz vispieprasītākajiem darbiem nākotnē. Tas virzās tālāk par vienkāršotu skatījumu uz cilvēku pret mašīnu, pētot jomas, kurās cilvēka prasmes, piemēram, radošums, empātija un kritiskā domāšana, harmonizējas ar AI analītisko spējām.

Tā vietā, lai ļautos distopiskām vīzijām par robotu kungiem, iedomājieties pasauli, kurā veselības aprūpes speciālisti personalizē medicīnu, izmantojot mākslīgo intelektu, dizaineri sadarbojas ar algoritmiem, lai radītu revolucionārus produktus, un pedagogi izmanto digitālos rīkus pielāgotai mācību pieredzei. Runa ir par spēles lauka no jauna definēšanu, kur cilvēka stiprās puses papildina tehnoloģiskās iespējas, lai atraisītu vēl nebijušas iespējas.

Tāpēc izmetiet novecojušus karjeras ceļvežus un ņemiet vērā zinātkāri. Šis raksts aicina lasītājus izpētīt aizraujošo nākotnes darbaspēka ainavu. No cilvēka un mākslīgā intelekta sadarbības mākslas apgūšanas līdz jauno tehnoloģiju izmantošanai, tas atklāj pieprasītu darbu panorāmu, katrs aicinot cilvēkus atstāt savu zīmi pasaulē. Sagatavojieties pārrakstīt savu karjeras stāstu nevis bailēs, bet gan gaidot neparasto partnerību starp cilvēkiem un mašīnām.

Lai gan ir sagaidāms absolūts pieaugums tādās lomās kā lauksaimniecības tehnikas operatori, smago kravas automašīnu un autobusu vadītāji un profesionālās izglītības skolotāji, raksts mudina lasītājus uztvert šīs izmaiņas nevis kā draudus, bet gan kā iespējas veidot sadarbību un daudzsološu nākotni.

Visvairāk pieprasīto darbu 2024. gadā

Pamatojoties uz ziņām un analīžu tendencēm pēdējo sešu mēnešu laikā, šeit ir daži no visvairāk pieprasītajiem darbiem nākotnē.

Uz tehnoloģijām vērstas lomas:

 1. Programmatūras izstrādātāji: Digitālās pasaules mugurkauls, pieprasījums pēc tiem joprojām ir liels visās nozarēs, īpaši tajās, kas specializējas AI, automatizācijā un kiberdrošībā.
 2. Datu zinātnieki un analītiķi: Tā kā visur tiek pieņemti datu virzīšanas lēmumi, viņu spēja interpretēt un izmantot informāciju ir ļoti svarīga. Mašīnmācības un vizualizācijas pieredze ir ļoti pieprasīta.
 3. AI un mašīnmācīšanās inženieri: Pieaugot mākslīgā intelekta lietojumprogrammām, pieaug nepieciešamība pēc ekspertiem, lai izstrādātu, izveidotu un uzturētu šīs sistēmas. Ir svarīgi zināt konkrētas platformas un rīkus.
 4. Kiberdrošības speciālisti: Kiberdraudu pieaugums ir radījis plaukstošu darba tirgu ētiskiem hakeriem, drošības analītiķiem un incidentu reaģētājiem. Ļoti svarīgas ir spēcīgas tehniskās prasmes un izpratne par mainīgajiem draudiem.

Citas pieprasītas lomas:

 1. Zaļie darbi: Ilgtspējības virzība ir veicinājusi pieprasījumu pēc atjaunojamās enerģijas, vides inženierijas un ilgtspējīgas lauksaimniecības. Tehniskās zināšanas un aizraušanās ar vidi ir ļoti svarīgas.
 2. Veselības aprūpes speciālisti: Ņemot vērā iedzīvotāju novecošanos un tehnoloģiju attīstību, pastāv nepārtraukts pieprasījums pēc ārstiem, medmāsām, terapeitiem un citiem veselības aprūpes darbiniekiem. Daudzsološa ir specializācija tādās jomās kā geriatrija un telemedicīna.
 3. Attālā darba speciālisti: Pāreja uz attālināto darbu ir pavērusi iespējas virtuālo komunikāciju, projektu vadības un sadarbības rīku speciālistiem. Pielāgošanās spēja un spēcīgas komunikācijas prasmes ir svarīgas.
 4. Satura veidotāji un stratēģi: Pieaugot tiešsaistes satura patēriņam, pieaug pieprasījums pēc saistošiem rakstniekiem, videogrāfiem, redaktoriem un sociālo mediju vadītājiem. Radošums un digitālā mārketinga zināšanas ir vērtīgas.
 5. UX/UI dizaineri: Lietotājam draudzīgu saskarņu izveide vietnēm, lietotnēm un programmatūrai ir ļoti svarīga mūsdienu tehnoloģiju virzītajā pasaulē. Būtiskas ir spēcīgas vizuālā dizaina prasmes un izpratne par lietotāju uzvedību.

Mēs esam ne tikai analizējuši pēdējo sešu mēnešu ziņas un tendences, bet arī guvuši vērtīgus ieskatus no Statista — stabila biznesa un tirgus datu avota ar plašu vairāk nekā 1 miljonu statistikas datu, ziņojumu un ieskatu kolekciju, kas aptver 80 000 tēmu, 22 500 avoti un 170 nozares.

Balstoties uz Pasaules ekonomikas foruma (WEF) prognozēm, Anna Fleka no Statista uzsvēra, kuras darbavietas nākamajos piecos gados sagaidāms visvairāk. Tiem, kuri tuvākajā nākotnē meklē darba drošību, AI un mašīnmācīšanās speciālista apmācība šķiet saprātīga izvēle, pamatojoties uz šiem ieskatiem.

Vispieprasītākās darba vietas nākamajos piecos gados

 1. AI un mašīnmācīšanās speciālisti: šie eksperti iedziļinās mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās pasaulē, izstrādājot, veidojot un uzturot sistēmas, kuras var mācīties un pielāgoties. Viņiem ir izšķiroša loma tādu lietojumprogrammu izstrādē, kurās tiek izmantoti uzlaboti algoritmi un datu modeļi.
 2. Ilgtspējības speciālisti: Aizraujas ar vidi, ilgtspējības speciālisti strādā, lai radītu videi draudzīgus risinājumus. Viņi ir saistīti ar atjaunojamo enerģiju, vides inženieriju un ilgtspējīgu lauksaimniecību, lai veicinātu zaļāku un ilgtspējīgāku nākotni.
 3. Biznesa informācijas analītiķi: Biznesa informācijas analītiķi koncentrējas uz neapstrādātu datu pārveidošanu praktiski izmantojamos ieskatos. Viņi izmanto datu analīzes rīkus un metodes, lai palīdzētu organizācijām pieņemt apzinātus lēmumus, optimizēt procesus un iegūt konkurētspēju tirgū.
 4. Informācijas drošības analītiķi: pastāvīgi mainīgajā kiberdraudu vidē informācijas drošības analītiķiem ir galvenā loma organizāciju aizsardzībā. Viņi izstrādā un ievieš drošības pasākumus, lai aizsargātu sensitīvu informāciju no nesankcionētas piekļuves, nodrošinot datu integritāti un konfidencialitāti.
 5. Fintech inženieri: Fintech inženieri darbojas finanšu un tehnoloģiju krustpunktā, izstrādājot inovatīvus risinājumus finanšu nozarei. Viņi strādā pie finanšu tehnoloģiju izveides un uzlabošanas, sākot no digitālajām maksājumu sistēmām līdz blokķēdes lietojumprogrammām.
 6. Datu analītiķi un zinātnieki: datu analītiķi un zinātnieki ir kvalificēti lielu datu kopu interpretēšanā un analīzē. Tie atklāj vērtīgu ieskatu, tendences un modeļus, kas palīdz uzņēmumiem pieņemt pārdomātus lēmumus. Viņu zināšanas slēpjas statistikas metožu un datu vizualizācijas rīku izmantošanā.
 7. Robotikas inženieri: Robotikas inženieri ir priekšgalā dažādu lietojumu robotu projektēšanā un būvniecībā. Viņi strādā pie robotu sistēmu izveides, kas var veikt uzdevumus autonomi, sākot no ražošanas procesiem līdz veselības aprūpei un izpētei.
 8. Lauksaimniecības iekārtu operatori: Šie profesionāļi izmanto un apkalpo lauksaimniecībā izmantoto aprīkojumu. No traktoriem līdz kombainiem, lauksaimniecības iekārtu operatori nodrošina, lai tehnika darbotos vienmērīgi stādīšanas, kultivēšanas un ražas novākšanas sezonās, tādējādi veicinot efektīvu un produktīvu lauksaimniecības praksi.

Noslēgumā šie ir tikai daži piemēri, un īpašās prasības atšķirsies atkarībā no atrašanās vietas, nozares un tehnoloģiju sasniegumiem. Atcerieties, ka mūžizglītība un pielāgošanās spējas būs panākumu atslēga jebkurā nākotnes karjerā.

Ir arī svarīgi būt informētam par jaunajām tendencēm un nišas specializāciju šajās jomās. Regulāri lasot nozares ziņas, apmeklējot konferences un veidojot sakarus ar profesionāļiem, varat noteikt pieprasītās iespējas un atbilstoši pielāgot savas prasmes.