Otrs ar Boeing saistītais trauksmes cēlējs mirst 737 max izmeklēšanas laikā

Martā aviācijas nozari satricināja traģisks notikumu pavērsiens. Boeing trauksmes cēlējs tika atrasts miris kravas automašīnā brīdī, kad Tieslietu departaments (DOJ) sāka kriminālizmeklēšanu par Boeing 737 MAX negadījumu Alaska Airlines lidojuma laikā. Gandrīz divus mēnešus vēlāk kāds cits ar Boeing saistīts trauksmes cēlējs ir piedzīvojis priekšlaicīgu nāvi, kā ziņo Seattle Times.

Pēdējais negadījums ir saistīts ar uzņēmuma Boeing piegādātāju Spirit AeroSystems, kurš otrdienas rītā nomira, cīnoties ar pēkšņu un agresīvu infekciju. Apstākļi, kas saistīti ar šo traģisko notikumu, joprojām ir noslēpumaini.

Džošua Dīns, 45 gadus vecs, cēlies no Vičitas, Kanzasas štatā, un bijušais mehāniķis un kvalitātes auditors, bija paudis bažas par 737 MAX ražošanas defektiem. Šie defekti ietvēra nepareizu mehāniķu veikto urbšanu MAX aizmugurējā spiediena starpsienā. Neskatoties uz viņa centieniem eskalēt šo jautājumu līdz Spirit vadībai, nekādas būtiskas darbības netika veiktas. Līdz ar to viņš iesniedza sūdzību par drošību FAA, apgalvojot, ka Spirit ir izmantojis viņu kā grēkāzi, maldinot aģentūru par defektiem.

“Džošua Dīns, bijušais Boeing piegādātāja Spirit AeroSystems kvalitātes auditors un viens no pirmajiem trauksmes cēlējiem, kurš apgalvoja, ka Spirit vadība ir ignorējusi 737 MAX ražošanas defektus, nomira otrdienas rītā pēc cīņas ar pēkšņu, ātri izplatīgu infekciju,” Seattle Times. ziņots.

“Pēc manis atlaišanas Spirit AeroSystems (sākotnēji) neko nedarīja, lai informētu FAA un sabiedrību,” savā sūdzībā atzīmēja Dīns.

Novembrī Dīnam nosūtītajā vēstulē FAA atzina viņa prasību pamatotību, lai gan ar ierobežotu informāciju privātuma noteikumu dēļ. Turklāt Dīna nosūtīšana Spirit akcionāru tiesas prāvā vēl vairāk pastiprināja apgalvojumus par vadības slēpšanu par kvalitātes trūkumiem.

Traģiski, bet Dīna spēcīgajā veselībā notika dramatisks pavērsiens. Pēkšņas slimības pārņemts, viņš saskārās ar apgrūtinātu elpošanu, kas galu galā noveda pie kritiska stāvokļa. Neraugoties uz centieniem viņu glābt, tostarp nogādājot viņu ar gaisa transportu uz slimnīcu Oklahomasitijā un izmantojot ECMO iekārtu, viņa veselība strauji pasliktinājās. Viņa stāvokļa nopietnība sasniedza punktu, kurā ārsti apsvēra abu roku un kāju amputāciju, uzsverot viņa slimības smagumu.

“Tas bija brutāli, ko viņš piedzīvoja,” žēlojās viņa tante Kerola Pārsonsa.

Dīna darba attiecību pārtraukšana 2023. gada aprīlī mudināja viņu iesniegt sūdzību Darba departamentam, apgalvojot, ka ir atriebība par viņa ziņošanas darbībām. Dīna nožēlojamā situācija, ko pārstāv tā pati juridiskā komanda kā Boeing trauksmes cēlējs Džons “Mičs” Bārnets, kura nāve martā tika atzīta par “šķietamu pašnāvību”, Dīna nožēlojamā situācija uzsver riskus, kas saistīti ar vēršanos pret korporatīvām ļaunprātībām.

Martā laikā, kad tika pastiprināti pārbaudīti kvalitātes jautājumi, Boeing tika ziņots par diskusijām par Spirit iegādi. Tas notika laikā, kad abi uzņēmumi saskārās ar pastiprinātu aviokompāniju un federālo regulatoru pārbaudi, lai risinātu kvalitātes problēmas. Steidzamību uzsvēra incidents 5. janvārī, kad lidmašīnas 737 MAX 9 lidojuma laikā izsprāga durvju spraudnis.

Tikai četras dienas vēlāk United Airlines ārkārtas pārbaudes laikā atklāja “vaļīgas skrūves” uz sava 737 MAX lidmašīnas durvīm.