No pārtikas banknotēm līdz 19,3 miljardu dolāru impērijai: šis Ukrainas izstrādātājs izveidoja 19,3 miljardu dolāru lielu starta uzņēmumu, lai pierādītu, ka Silīcija ieleja ir kļūdījusies

Jans Koums ir ukraiņu izstrādātājs, kurš nepakļāvās Silīcija ielejas cerībām, izveidojot 19,3 miljardu dolāru lielu lietotņu impēriju. Viņa ceļojums sākās Ukrainā, kur viņš dzīvoja mājā bez karstā ūdens.

16 gadu vecumā Jans kopā ar māti pārcēlās uz Mauntinvjū, izdzīvojot uz pārtikas taloniem, līdz viņš turpināja programmēšanas studijas. Viņš strādāja Yahoo un deviņus gadus izturēja naidīgu darba vidi un “tīro garlaicību”, šajā laika posmā viņa LinkedIn profilā to raksturojot kā līdzīgu cietumsodam.

Viņa ceļš uzņēma apgriezienus, kad viņš krustoja ceļi ar savu nākamo līdzdibinātāju Braienu, strādājot uzņēmumā Ernst & Young. Braiens apbrīnoja Jana tiešo pieeju, kas ir retums ainavā, kur citi mēģināja viņu ievilināt ar dāvanām, piemēram, vīnu apmaiņā pret darba iespējām.

Deviņu gadu laikā Jans un Braiens ne tikai strādāja kopā, bet arī dalījās mirkļos, spēlējot frisbiju. Viņu saikne nostiprinājās ar kopīgiem izaicinājumiem, tostarp pārmērīgām izmaksām, kas saistītas ar saikni ar ģimeni ceļojumu laikā.

Viņu revolucionārās idejas aizsākums radās no neapmierinātības, ka bija jāizmanto SMS, kad tuviniekus nevarēja sazināties, izmantojot zvanu. Braiena risinājums bija lietotne, kas rādīja lietotāju statusus, taču tikai tad, kad Apple 2009. gadā ieviesa push paziņojumus, viņu liktenis mainījās.

Tas, kas sākās kā statusu pārbaudes platforma, ātri kļuva par saziņas līdzekli. Atzīstot šīs izmaiņas, Jans izmantoja iespēju integrēt ziņojumapmaiņas funkcijas, paceļot Whatsapp lietotāju bāzi vēl nebijušos augstumos. Sākotnēji Jans ieguva uzmanību Apple lietotņu veikalā, bet vēlāk novērsās no Silīcija ielejas skatiena, mērķējot uz imigrantu kopienām, kuras nepietiekami apkalpo uz iPhone orientēti risinājumi.

Izstrādājot Whatsapp Nokia tālruņiem, kamēr citi fiksēja Apple ierīces, Jans iekaroja ievērojamu tirgus daļu, katru dienu pievienojot 328 767 lietotājus. Šis stratēģiskais solis apklusināja Silīcija ielejas skeptiķus, nostiprinot Whatsapp kā bezmaksas platformas statusu, kas pielāgota imigrantu lietotāju vajadzībām.

Facebook iegādājoties Whatsapp par 19,3 miljardiem ASV dolāru, tika uzsvērta platformas milzīgā vērtība, jo īpaši tās datu bagātība, tostarp 65 miljardi ikdienas ziņojumu un piekļuve lietotāju kontaktu sarakstiem un personiskajai informācijai. Neskatoties uz ievērojamu ieņēmumu gūšanu, Whatsapp nekad nepiešķīra līdzekļus mārketingam, prioritāti piešķirot savām saistībām ar imigrantiem, nevis peļņu.

Jana aiziešana no Facebook, ko izraisīja domstarpības par lietotāju datu apstrādi, atspoguļo viņa nelokāmos principus. Izvēloties zema profila eksistenci, Jans tagad izvairās no sociālajiem medijiem un intervijām, dodot priekšroku bagātības baudīšanai uz savas 200 miljonus dolāru vērtās superjahtas.

Atslēgas līdzņemšana

Jana Kouma ceļojums kalpo kā apliecinājums privātuma un slavas kļūmju nozīmei. Viņa panākumi izceļ to, cik vērtīgi ir iet pretrunā nozares tendencēm un palikt nelokāmam savos principos. Šo mācību ir vērts atcerēties ainavā, kurā bieži dominē virspusēja pievilcība. Cepuri nost Tima priekšā par kopīgošanu stāsts vietnē X. Tiem, kas vēlas uzzināt vairāk par Timu, varat uzzināt vairāk par viņu vietnē X vietnē @Tim_Denning.