Jaunākie

Pasaulē Pirmais Kiberuzbrukums

cyber attack

1988. gada novembrī slavenā kriptogrāfa Roberta Morisa Sr. dēls Roberts Tapāns Moriss bija 20 gadus vecs students, kurš vēlējās uzzināt, cik liels ir internets, tas ir, cik ierīces internetam ir pieslēgtas.

Tāpēc viņš uzrakstīja programmu, kas ceļos no datora uz datoru, un palūgs katru datoru nosūtīt signālu atpakaļ uz kontrolserveri, kas turpinās skaitīt.

Programma darbojās labi – pat pārāk labi.

Morisam bija zināms, ka, ja tā būs pārāk ātra, varētu rasties problēmas.

Ierobežojumi, kurus viņš bija uzlicis, lai programma “neuzkārtu” datorus, nebija pietiekami.

Viņa programma kļuva par pirmo no īpaša veida kiberuzbrukumiem, ko sauc par “izplatītu pakalpojuma atteikumu”, kurā lielam skaitam internetā savienotu ierīču, tostarp datoriem, tīmekļa kamerām un citām ierīcēm. Tālāk tiek paziņots, ka ir jāsūta daudz datplūsmas uz vienu konkrētu adresi, pārslogojot to ar tik lielu aktivitāti, ka sistēma tiek izslēgta vai tīkla savienojumi tiek pilnībā bloķēti.

Šāda veida kiberuzbrukumi mūsdienās notiek arvien biežāk. Morisa programma ir ieguvusi bēdīgi slavenu pasaules atpazīstamību kā “Morisa tārps”.

“Morisa tārps”

Tārpi un vīrusi ir līdzīgi, bet atšķirīgi vienā galvenajā veidā: vīrusam ir nepieciešama ārēja komanda no lietotāja vai hakera, lai palaistu programmu.

Tārps, pretēji, darbojas pats par sevi. Piemēram, pat tad, ja nekad neatver savu e-pasta programmu, tārps, kas nonāk datorā, var nosūtīt savu kopiju visiem taviem kontaktiem, kas vien tev ir pieejami.

Laikmetā, kad tikai daži cilvēki bija nobažījušies par ļaunprātīgu datora programmatūru un nevienam nebija instalēta aizsardzības programmatūra, “Morisa tārps” varēja strauji izplatīties.

Apturēt šo interneta “tārpu” prasīja 72 stundas. Tajā laikā tas inficēja desmitiem tūkstošu sistēmu – aptuveni 10 procentus datoru visā pasaulē. Infekcijas tīrīšana izmaksāja simtiem un tūkstošiem dolāru par katru cietušo datoru.

Šis viss piesaistīja ārkārtīgi milzīgu mediju uzmanību. Daudzi žurnālisti pat jautāja vai cilvēkiem ir iespējams “saķert” šo datora infekciju kā pilnīgi normālu jautājumu. Izklausās amizanti, bet tas toreiz bija kas nebijis un cilvēki bažījās par savu veselību.

Moriss necentās iznīcināt internetu, bet “tārpa” plašā ietekme izraisīja viņa saukšanu pie atbildības saskaņā ar jauno datorkrāpšanas un ļaunprātīgas izmantošanas likumu.

Viņam tika piespriests trīs gadu ilgs probācijas sods un aptuveni 10 000 ASV dolāru naudas sods. Tomēr deviņdesmito gadu beigās viņš kļuva par tā saukto “dot-com” miljonāru un šobrīd strādā par profesoru MIT.


Ja esi ievērojis/usi gramatikas kļūdas lūdzu atzīmē vārdu un nospied Ctrl+Enter. Liels paldies!

Komentāri

Populārākie

Uz augšu

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: