Binance dibinātājam CZ tika piespriests 4 mēnešu cietumsods par naudas atmazgāšanu

Saskaņā ar The Wall Street Journal ziņojumu Sietlas federālā tiesa otrdien piesprieda Binance dibinātājam un bijušajam izpilddirektoram Čanpengam Džao, plaši pazīstamam kā “CZ”.

Šis spriedums, kas bija vieglāks par to, ko bija pieprasījuši prokurori, bija vērsts uz stingru vēstījumu par noziedzīgām darbībām kriptovalūtu sektorā. Ar sodu tiek noslēgta arī gadu ilgā juridiskā cīņa par Binance, pasaulē lielāko kriptovalūtu biržu, un CZ.

Šāds lēmums pieņemts pēc CZ vainas atzīšanas apsūdzībās par naudas atmazgāšanu pagājušā gada nogalē, kas lika viņam atkāpties no vadošā amata uzņēmumā Binance. Paralēli cietumsodam CZ tika piespriests arī liels 50 miljonu ASV dolāru naudas sods, savukārt viņa idejas autors, pasaulē lielākā kriptovalūtu tirdzniecības platforma, saskārās ar satriecošu 4,3 miljardu dolāru sodu.

ASV apgabala tiesnesis Ričards A. Džounss veltīja vārdus, paužot sarūgtinājumu par CZ nespēju ievērot ASV noteikumus, uzsverot: “Jums bija pienākums ievērot Amerikas Savienoto Valstu noteikumus. Ne daži, bet visi. Jūs neizmantojāt šo iespēju.”

“Jums bija pienākums ievērot Amerikas Savienoto Valstu noteikumus. Ne daži, bet visi,” sacīja ASV apgabala tiesnesis Ričards A. Džounss. “Jūs neizdevās izmantot šo iespēju.”

47 gadus vecais miljardieris, kurš ieņem 38. vietu Bloomberg Billionaires sarakstā, novembrī iesniedza vainas atzīšanu par apsūdzībām ASV nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas likumu pārkāpšanā. Prokurori apgalvoja, ka Binance nav ziņojusi par vairāk nekā 100 000 aizdomīgiem darījumiem vairāku gadu garumā.

Pagājušā gada beigās Binance panāca 4,3 miljardu dolāru izlīgumu ar Tieslietu ministriju. Izlīguma ietvaros Džao piekrita atkāpties no Binance izpilddirektora amata, noslēdzot ilgstošu izmeklēšanu par pasaulē lielāko kriptovalūtu biržu. Apsūdzības pret Džao un citiem ietvēra Banku noslēpuma likuma pārkāpumus par efektīvas naudas atmazgāšanas apkarošanas programmas neieviešanu un ASV ekonomisko sankciju apzinātu pārkāpšanu. Tieslietu departaments apgalvoja, ka tas bija apzināts mēģinājums gūt peļņu no ASV tirgus, neievērojot ASV tiesību aktos noteiktās kontroles.

Prokurori izveidoja sasodāmu priekšstatu par Džao apzināto ASV likumu neievērošanu, raksturojot to kā aprēķinātu biznesa stratēģiju, kuras mērķis ir palielināt lietotāju skaitu, paplašināt uzņēmuma darbības jomu un bagātināt sevi.

Apsūdzības apmaiņā tiesas zālē CZ juristu komanda lūdza iecietību, iestājoties par ieslodzījuma nepiemērošanu un tā vietā piedāvājot pārbaudes laiku, atsaucoties uz sava klienta nevainojamo sodāmību, ziņo Wall Street Journal.

Neraugoties uz lūgumu, tiesnesis Ričards Džonss pauda dziļas bažas par Džao pieeju “labāk lūgt piedošanu nekā atļauju”, galu galā vienojoties par vieglāku sodu par prokuroru prasītajiem 36 mēnešiem. “Viss, ko es redzu par jūsu vēsturi un īpašībām, ir mīkstinošs un pozitīvs,” atzīmēja tiesnesis, uzsverot CZ rekordu un zemo atkārtota pārkāpuma iespējamību.

Pēc tam The Block atsaucās uz Better Markets izpilddirektoru Denisu Kelleheru, kurš nosodīja lietas izskatīšanu kā “tiesiskuma kļūdu”, apgalvojot, ka prokuroriem vajadzēja vērsties arī pret citiem Binance darbiniekiem. Kellehers pauda nožēlu par DOJ lēmumu apsūdzēt CZ tikai vienā Bankas noslēpuma likuma pārkāpšanā, neskatoties uz ievērojamajām naudas atmazgāšanas darbībām, ko Binance veicinājusi gadu gaitā.

CZ nodibināja Binance 2017. gadā kopā ar Yi He. Kriptovalūtas apmaiņas platforma apvieno digitālās tehnoloģijas un finanses. Uzņēmums nodrošina piekļuvi digitālo valūtu pāru apmaiņai tirgū, vienlaikus saglabājot drošību un likviditāti, nodrošinot drošu un efektīvu darījumu ar ikvienu, jebkurā laikā un vietā.

Pirms Binance dibināšanas izpilddirektors Changpeng Zhao iepriekš nodibināja Fusion Systems 2005. gadā Šanhajā; uzņēmums, kas izveidoja augstfrekvences tirdzniecības sistēmas brokeriem. 2013. gadā viņš pievienojās Blockchain.info kā trešais kriptovalūtas maka komandas dalībnieks. Viņš arī strādāja OKCoin par CTO mazāk nekā gadu, platforma tūlītējai tirdzniecībai starp fiat un digitālajiem aktīviem.