AI aizstāj 700 klientu apkalpošanas pārstāvjus fintech startup Klarna

Skaidri liecinot par gaidāmajām lietām, ko radīs mākslīgā intelekta attīstība, Klarna, Eiropas vērtīgākais fintech jaunuzņēmums, tikko publicēja ziņu, kurā uzsvērti tā OpenAI darbinātā klientu apkalpošanas tērzēšanas robota panākumi. Saskaņā ar Klarna teikto, tērzēšanas robots pēdējā mēneša laikā vien pārvaldīja iespaidīgus 2,3 miljonus sarunu.

Tas vēl nav viss. Uzņēmums apgalvo, ka tā AI palīgs tagad veic darbu, kas atbilst 700 darbiniekiem pēc tāda paša skaita samazinājuma. Klarna arī ziņoja, ka tērzēšanas robots pabeidza uzdevumus, kas līdzvērtīgi 700 pilnas slodzes darbinieku uzdevumiem, ievērojami samazinot vidējo izšķirtspējas laiku no 11 minūtēm līdz tikai 2 minūtēm. Turklāt tērzēšanas robots ir pieejams visu diennakti un pārvalda vairāk nekā 35 valodas.

Neraugoties uz kritiku par to, ka 2022. gadā tiek samazināts liels darbinieku skaits, Zviedrijas fintech tagad uzsver OpenAI radītās jaunās efektivitātes priekšrocības. Klarna paredz, ka līdz 2024. gadam asistents ieguldīs papildu peļņu 40 miljonu dolāru apmērā. Līdz ar to uzņēmums paziņoja, ka mākslīgā intelekta integrācijas dēļ vairs nepieņems darbā jaunus darbiniekus ārpus inženieru pienākumiem.

“AI palīgam ir bijuši 2,3 miljoni sarunu, kas ir divas trešdaļas no Klarna klientu apkalpošanas tērzēšanas sarunām. Tas veic līdzvērtīgu darbu 700 pilna laika aģentiem. Klientu apmierinātības rādītāja ziņā tas ir līdzvērtīgs cilvēku aģentiem. Tas ir precīzāks uzdevumu risināšanā, kā rezultātā atkārtoto pieprasījumu skaits samazinās par 25%. Tagad klienti savus uzdevumus atrisina mazāk nekā 2 minūtēs, salīdzinot ar 11 minūtēm iepriekš. Tas ir pieejams 23 tirgos, visu diennakti, un sazinās vairāk nekā 35 valodās. Tiek lēsts, ka 2024. gadā tas nodrošinās Klarna peļņas pieaugumu par 40 miljoniem USD,” nesenajā emuāra ierakstā sacīja Klarna.

Klarna iespaidīgā statistika liecina arī par būtiskām izmaiņām klientu apkalpošanas vidē. Neskatoties uz acīmredzamajiem ieguvumiem rentabilitātes un lietotāju apmierinātības jomā, šī pāreja uz AI vadītiem risinājumiem rada bažas par ietekmi uz darbaspēku. Lai gan mākslīgais intelekts sniedz plašas iespējas, tā integrācijai ir nepieciešama pašreizējās darba struktūras būtiska reorganizācija.

Tikai mēnesi pēc OpenAI darbināmā virtuālā asistenta globālās izlaišanas Zviedrijas uzņēmums “pērc tūlīt, maksā vēlāk” ir izlaidis jaunus datus, kas apliecina tā spēju efektīvi pārvaldīt klientu saziņu, uzlabot pircēju apmierinātību un uzlabot finanšu rezultātus.

Saskaņā ar Klarna teikto, uz lietotnēm balstītais AI tērzēšanas robots jau apstrādā divas trešdaļas no visiem klientu apkalpošanas gadījumiem, līdz šim ir notikuši iespaidīgi 2,3 miljoni sarunu, un klientu apmierinātības novērtējumi ir līdzvērtīgi cilvēku aģentu apmierinātības rādītājiem. Tā kā Klarna gatavojas potenciālajam publiskajam piedāvājumam šogad mērenā IPO tirgū, uzņēmums lēš, ka tērzēšanas robots 2024. gadā varētu ievērojami palielināt peļņu par 40 miljoniem USD.

Pagājušā gada sākumā paziņojot par sadarbību ar OpenAI, Klarna pozicionēja sevi kā agrīnu ieviesēju, integrējot uzņēmuma ChatGPT tehnoloģiju. Sākotnēji tā bija vērsta uz to, lai palīdzētu klientiem pieņemt ar iepirkšanos saistītus lēmumus, izmantojot personalizētus vaicājumus, un Klarna šo dabiskās valodas saskarni nosauca par “vienmērīgu iepirkšanos”.

Stokholmā, Zviedrijā bāzētā Klarna, ko 2005. gadā nodibināja Sebastians Siemiatkovskis, Niklass Adalberts un Viktors Džeikobsons, cilvēkiem ir vieglāk iepirkties tiešsaistē. Pēdējo 12 gadu laikā tehnoloģija ir attīstījusies, satraukusi un pārveidojusi pasauli mums apkārt, tomēr tās misija joprojām ir tikpat aktuāla kā jebkad, lai maksāšana būtu pēc iespējas vienkāršāka, drošāka un, galvenais, vienmērīgāka.

Klarna lietotnei ir vairāk nekā 12 miljoni ikmēneša aktīvo lietotāju visā pasaulē ar 55 000 lejupielāžu katru dienu, ievērojami apsteidzot savu tuvāko konkurentu ar gandrīz 4 reizēm vairāk lejupielāžu pēdējā gada laikā. Klarna, unicorn startup, ir viens no pasaulē lielākajiem “pērc tūlīt, maksā vēlāk” pakalpojumu sniedzējiem, kas pircējiem piedāvā bezprocentu finansējumu uz nomaksu.