86 gadu vecumā mirst slavenais matemātiķis un Volstrītas kvantu leģendas Džims Simonss

Džims Saimonss, novatoriskais investors un Volstrītas investors, ir aizgājis mūžībā 86 gadu vecumā. Saimonsa fonds šodien paziņoja skumjas ziņas par tā līdzdibinātāja un emeritētā priekšsēdētāja aiziešanu. Tuvie cilvēki viņu pazīst kā Džimu, viņš bija godalgots matemātiķis, kvantitatīvo ieguldījumu leģenda, kā arī iedvesmots un dāsns filantrops.

“Ar lielām skumjām Simonsa fonds paziņo par sava līdzdibinātāja un emeritētā priekšsēdētāja Džeimsa Harisa Simonsa nāvi 2024. gada 10. maijā 86 gadu vecumā Ņujorkā,” savā ierakstā sacīja Tomass Samners. Simons Foundation tīmekļa vietnē.

Kopā ar savu sievu Merilinu Simonsu Džims ieguldīja miljardiem dolāru daudzos filantropiskos nolūkos, īpašu uzmanību pievēršot matemātikas un zinātnes pētniecības un izglītības atbalstam. Viņu filantropiskais ceļojums sākās 1994. gadā, kad viņi nodibināja Simonsa fondu, kura mērķis ir veicināt matemātikas un fundamentālo zinātņu pētījumus visā pasaulē.

Džims aktīvi iesaistījās fonda darbā līdz pat savām pēdējām dienām, un viņa aizraušanās ar matemātiku un pamatzinātnēm kalpoja par iedvesmu apkārtējiem. Viņš bija apņēmies palielināt atbalstu matemātikai un fundamentālajām zinātnēm Amerikas Savienotajās Valstīs, bieži atbalstot projektus, kuriem bija grūti nodrošināt finansējumu citur.

Visā trīs gadu desmitu vēsturē Simonsa fondam ir bijusi galvenā loma dažādos sasniegumos, tostarp sasniegumos autisma izpētē, mūsu izpratnē par Visuma izcelsmi, šūnu bioloģiju un skaitļošanas zinātni. Džima un Merilinas dāsnuma mantojums turpina audzināt nākamo matemātiķu un zinātnieku paaudzi visā pasaulē.

Džims bieži pārdomāja savu profesionālo ceļu, sadalot to trīs fāzēs: matemātiķis, investors un filantrops. Pirms iedziļināšanās investīcijās viņš vadīja matemātikas nodaļu Stony Brook Universitātē Ņujorkā, kur viņa ieguldījums lika pamatus nozīmīgai attīstībai tādās jomās kā stīgu teorija un topoloģija.

1978. gadā Džims nodibināja uzņēmumu Renaissance Technologies — riska ieguldījumu fondu, kas mainīja kvantitatīvo tirdzniecību un sasniedza ievērojamu rentabilitāti. Vēlāk viņš pievērsa uzmanību filantropijai, virzot savus centienus caur tādām organizācijām kā Simons Foundation, Simons Foundation International un Math for America.

“Džims bija izcils līderis, kura darbs matemātikā un investīcijās pārveidoja nozares,” atzīmēja Simonsa fonda prezidents Deivids Spergels. “Līdzās Merilinai Simonsai viņa redzējums ir atstājis neizdzēšamas pēdas matemātikā, fundamentālajās zinātnēs un autisma izpētē. Simonsa fonds, ilgstošs mantojums, turpinās atbalstīt savu filantropisko redzējumu.

Saskaņā ar Bloomberg Billionaires indeksu 2023. gadā Simonsa neto vērtība tika lēsta 29,4 miljardu dolāru apmērā, tādējādi viņš ir 52. bagātākais indivīds pasaulē.

Džimsam Simonsam ir palikusi viņa sieva, trīs bērni, pieci mazbērni, mazmazbērns un daudzi kolēģi, draugi un ģimene, kuri ar prieku atceras viņa patieso zinātkāri un aso asprātību.